Kategorie
Aktualności

X Jubileuszowe Forum Metali Nieżelaznych 2026 za nami

W dniach 28-29 maja 2026 r. odbyło się X Jubileuszowe Forum Metali Nieżelaznych – jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych poświęconych sektorowi metali nieżelaznych w Polsce. Organizatorami Forum byli: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych (SITMN), Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych oraz Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR).

Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Energii, gromadząc przedstawicieli przemysłu, środowiska naukowego, organizacji branżowych i administracji publicznej.

Uczestników Forum powitała dr inż. Barbara Juszczyk, Prezes SITMN oraz Dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych. Program wydarzenia obejmował wystąpienia ekspertów, prezentacje wyników badań i innowacyjnych rozwiązań technologicznych, a także debaty poświęcone najważniejszym wyzwaniom stojącym przed branżą.

Szczególnym gościem wydarzenia był Tomokazu Shimohori z JOGMEC (Japan Organization for Metals and Energy Security) – Dyrektor Generalnego biura JOGMEC w Londynie/Specjalny doradca ministra w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI) w Rządzie Japonii, który przedstawił japońskie podejście do zabezpieczania dostępu do minerałów krytycznych. W swoim wystąpieniu omówił mechanizmy współdzielenia ryzyka, długoterminowych kontraktów oraz rolę polityki publicznej w budowaniu odpornych łańcuchów dostaw.

W Forum uczestniczył również prof. Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, aktywnie zaangażowany w działania związane z wdrażaniem europejskich regulacji dotyczących surowców krytycznych.

Prezentację otwierającą Forum wygłosiła Kamila Słupek – Sekretarz Generalna Międzynarodowych Grup Badawczych ds. Miedzi (ICSG), Ołowiu i Cynku (ILZSG) oraz Niklu (INSG). W swoim wystąpieniu przedstawiła rolę międzynarodowych organizacji badawczych w monitorowaniu i analizie rynków miedzi, cynku, ołowiu i niklu, a także perspektywy rozwoju tych rynków w 2026 roku.

Jednym z najważniejszych punktów pierwszego dnia obrad był panel dyskusyjny „Metale nieżelazne w polityce przemysłowej i strategicznych łańcuchach wartości”, prowadzony przez dr inż. Barbarę Juszczyk. W debacie uczestniczyli przedstawiciele zarządów KGHM Polska Miedź S.A., Grupy Boryszew, Huty Cynku „Miasteczko Śląskie” S.A., Gränges Europe Konin, Polskiego Stowarzyszenia Aluminium oraz Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.

Tegoroczna edycja Forum koncentrowała się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem surowcowym Europy i świata, dekarbonizacją przemysłu, rozwojem odnawialnych źródeł energii, nowoczesnymi technologiami metalurgicznymi, działalnością badawczo-rozwojową oraz gospodarką o obiegu zamkniętym.

Drugiego dnia odbyły się sesje tematyczne poświęcone zmianom geopolitycznym i ich wpływowi na dostępność surowców, perspektywom rozwoju przemysłu metali nieżelaznych w Polsce oraz aktualnej sytuacji europejskiego sektora metali nieżelaznych. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele ośrodków naukowych, przedsiębiorstw przemysłowych oraz organizacji branżowych z Polski i zagranicy.

X Jubileuszowe Forum Metali Nieżelaznych po raz kolejny potwierdziło swoją rolę jako platformy wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk. Wydarzenie stworzyło przestrzeń do dialogu pomiędzy nauką, przemysłem i administracją publiczną, wspierając rozwój nowoczesnego, innowacyjnego i konkurencyjnego sektora metali nieżelaznych.

Dziękujemy wszystkim prelegentom, panelistom, partnerom i uczestnikom za aktywny udział w Forum oraz zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia.

Fot. Przemysław Szwagierczak, „Magazyn Hutniczy”

Kategorie
Aktualności

Przedstawiciele Sieci  Badawczej Łukasiewicz w debacie o przyszłości surowców

Dr inż. Barbara Juszczyk, MBA, dyrektor Łukasiewicz – IMN, oraz dr Adam Duszyk, dyrektor Łukasiewicz – ITEE wzięli udział w jednej z kluczowych debat tegorocznej konferencji GREENPACT, poświęconej nowym technologiom pozyskiwania i zarządzania surowcami oraz nowoczesnym rozwiązaniom w obszarze recyklingu.

Podczas dyskusji eksperci podkreślali rosnącą rolę innowacji w budowaniu zrównoważonego i konkurencyjnego przemysłu. Zwrócili uwagę na znaczenie efektywnego wykorzystania zasobów, rozwój technologii odzysku oraz wdrażanie rozwiązań, które wspierają zieloną transformację gospodarki.

GREENPACT to międzynarodowa przestrzeń dialogu, w której spotykają się przedstawiciele biznesu, nauki i administracji, aby wspólnie wypracowywać kierunki przyszłego rozwoju. Udział reprezentantów Sieci Łukasiewicz w debacie stanowi ważny wkład w budowanie nowoczesnych, odpowiedzialnych i innowacyjnych rozwiązań dla europejskiego przemysłu.

debata podczas GREENPACT z udziałem dyr. Barbary Juszczyk i Adama Duszyka
Kategorie
Aktualności

Debata „Science Branding – A New Path for Science” podczas XXIV Międzynarodowego Kongresu Marketingu Publicznego i Non-profit

Dr inż. Barbara Juszczyk – Dyrektor Łukasiewicz – IMN uczestniczyła w debacie pt. „Science Branding – A New Path for Science”, która odbyła się w ramach XXIV Międzynarodowego Kongresu Marketingu Publicznego i Non-profit.
Podczas spotkania poruszono kluczowe zagadnienia związane z obecnością nauki w przestrzeni publicznej, jej społecznej wiarygodności oraz sposobami zwiększenia jej atrakcyjności, zwłaszcza w oczach młodszych pokoleń. Rozmawiano również o roli promocji nauki i jej widoczności na arenie międzynarodowej. Istotnym tematem było również wzmocnienie prestiżu zawodu naukowca i budowanie pozytywnego wizerunku polskiej nauki na świecie.


W dyskusji udział wzięli wybitni eksperci, w tym:

  • prof. Jerzy Małachowski – Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju,
  • Urszula Koszutska – Posłanka na Sejm RP,
  • dr inż. Barbara Juszczyk – Dyrektor Łukasiewicz – IMN,
  • dr Aleksander Wolski, prof. AG – Dziekan Akademii Górnośląskiej,
  • dr Marta Adamczyk, prof. AG – Rektor Akademii Górnośląskiej, która prowadziła debatę.

Debata była inspirującą okazją do wymiany doświadczeń oraz wypracowania nowych pomysłów na promocję i rozwój polskiej nauki w Polsce i za granicą.


Fot: Akademia Górnośląska im. Wojciecha Korfantego

Kategorie
Aktualności

Dr inż. Barbara Juszczyk, MBA – Dyrektor Łukasiewicz – IMN na EEC

Dr inż. Barbara Juszczyk, MBA – Dyrektor Łukasiewicz – IMN podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach wzięła udział w debacie “Finansowanie innowacji” oraz udzieliła wywiadu na temat technologii podwójnego zastosowania realizowanych w Łukasiewicz – IMN. Są to: m.in. baterie termiczne, proszki reaktywne czy rdzenie magnetyczne. Więcej TUTAJ

DebatTUTAJ 

Kobieta w beżowej bluzce, dyrektor Łukasiewicz - IMN

Fot. PTWP

Kategorie
Aktualności

Przedstawiciel Łukasiewicz – IMN na Targach POLECO

Podczas Targów POLECO, które skupiają liderów branży recyklingu, odpadów, techniki komunalnej, odnawialnych źródeł energii, ochrony powietrza i klimatu, odbyła się debata na temat recyklingu źródeł zasilania z udziałem prof. dr hab. inż. Grzegorza Loty – Dyrektora Łukasiewicz – IMN Oddział w Poznaniu.

W dyskusji, której moderatorem był Mateusz Stańczyk z SMM Legal wzięli także udział:

  • prof. dr hab. inż. Krzysztof Galos – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Główny Geolog Kraju,
  • Agata Juzyk – członek Zarządu Eneris B&R,
  • Jakub Kołacz – key account manager w spółce AE Elemental, Grupa Elemental.

W trakcie debaty dyskutowano, w jaki sposób włączyć baterie do krajowej i europejskiej gospodarki obiegu zamkniętego. Rozmawiano również na temat łańcuchów dostaw surowców oraz wyzwań stojących przed producentami baterii.

***

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska POLECO to najważniejsze wydarzenie konferencyjno-wystawiennicze dla branży ochrony klimatu, środowiska, gospodarki komunalnej i zrównoważonego rozwoju. Więcej na https://poleco.pl/pl/

This will close in 0 seconds