Kategorie
Aktualności

Forum Transformacji Gospodarczej Śląska 2026. Potencjał regionu dla sektora obronnego i technologii dual use

Forum Transformacji Gospodarczej Śląska 2026 zgromadziło przedstawicieli nauki, biznesu i instytucji badawczych, którzy wspólnie dyskutowali o przyszłości regionu w kontekście transformacji przemysłowej oraz rozwoju nowych specjalizacji gospodarczych.

Jednym z najważniejszych punktów wydarzenia był panel poświęcony możliwościom rozwoju śląskich przedsiębiorstw w sektorze obronnym oraz technologiom podwójnego zastosowania (dual use).

W debacie udział wzięli:

  • Joanna Pauly Executive MBA – Dyrektor Departamentu Zarządzania Projektami w Łukasiewicz – Instytucie Metali Nieżelaznych,
  • Zygmunt Łukaszczyk – Politechnika Śląska w Rybniku,
  • dr Janusz Michałek – Towarzystwa Biznesowe S.A.,
  • Piotr Rosikowski – Centrum Badawczo-Rozwojowe PONAR Wadowice.

Dyskusja koncentrowała się na możliwościach wykorzystania kompetencji przemysłowych rozwijanych przez śląskie przedsiębiorstwa w sektorze górniczym i przemyśle ciężkim na potrzeby nowoczesnego przemysłu obronnego.

Bezpieczeństwo surowcowe i metale krytyczne

Joanna Pauly zwróciła uwagę na strategiczne znaczenie bezpieczeństwa surowcowego dla rozwoju gospodarki oraz wzmacniania odporności technologicznej kraju. Podkreśliła również rolę recyklingu metali krytycznych, które stanowią kluczowy element nowoczesnych technologii wykorzystywanych zarówno w sektorze cywilnym, jak i obronnym.

W trakcie panelu wskazano, że krajowe kompetencje badawcze już dziś wspierają rozwój oraz produkcję zaawansowanych komponentów znajdujących zastosowanie w nowoczesnych systemach obronnych.

Innowacje i współpraca jako fundament rozwoju

Forum Transformacji Gospodarczej Śląska 2026 pokazało, że region dysponuje znaczącym potencjałem do rozwoju nowych gałęzi przemysłu opartych na innowacjach, zaawansowanych technologiach oraz ścisłej współpracy środowisk naukowych i biznesowych.

Transformacja gospodarcza Śląska stwarza szansę na budowę nowoczesnego ekosystemu przemysłowego, który będzie odpowiadał na potrzeby przyszłości, wzmacniając konkurencyjność regionu zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym.

Szczegółowa relacja z wydarzenia TUTAJ

Fot. Europerspektywy

Kategorie
Aktualności

X Jubileuszowe Forum Metali Nieżelaznych 2026 za nami

W dniach 28-29 maja 2026 r. odbyło się X Jubileuszowe Forum Metali Nieżelaznych – jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych poświęconych sektorowi metali nieżelaznych w Polsce. Organizatorami Forum byli: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych (SITMN), Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych oraz Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR).

Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Energii, gromadząc przedstawicieli przemysłu, środowiska naukowego, organizacji branżowych i administracji publicznej.

Uczestników Forum powitała dr inż. Barbara Juszczyk, Prezes SITMN oraz Dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych. Program wydarzenia obejmował wystąpienia ekspertów, prezentacje wyników badań i innowacyjnych rozwiązań technologicznych, a także debaty poświęcone najważniejszym wyzwaniom stojącym przed branżą.

Szczególnym gościem wydarzenia był Tomokazu Shimohori z JOGMEC (Japan Organization for Metals and Energy Security) – Dyrektor Generalnego biura JOGMEC w Londynie/Specjalny doradca ministra w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI) w Rządzie Japonii, który przedstawił japońskie podejście do zabezpieczania dostępu do minerałów krytycznych. W swoim wystąpieniu omówił mechanizmy współdzielenia ryzyka, długoterminowych kontraktów oraz rolę polityki publicznej w budowaniu odpornych łańcuchów dostaw.

W Forum uczestniczył również prof. Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, aktywnie zaangażowany w działania związane z wdrażaniem europejskich regulacji dotyczących surowców krytycznych.

Prezentację otwierającą Forum wygłosiła Kamila Słupek – Sekretarz Generalna Międzynarodowych Grup Badawczych ds. Miedzi (ICSG), Ołowiu i Cynku (ILZSG) oraz Niklu (INSG). W swoim wystąpieniu przedstawiła rolę międzynarodowych organizacji badawczych w monitorowaniu i analizie rynków miedzi, cynku, ołowiu i niklu, a także perspektywy rozwoju tych rynków w 2026 roku.

Jednym z najważniejszych punktów pierwszego dnia obrad był panel dyskusyjny „Metale nieżelazne w polityce przemysłowej i strategicznych łańcuchach wartości”, prowadzony przez dr inż. Barbarę Juszczyk. W debacie uczestniczyli przedstawiciele zarządów KGHM Polska Miedź S.A., Grupy Boryszew, Huty Cynku „Miasteczko Śląskie” S.A., Gränges Europe Konin, Polskiego Stowarzyszenia Aluminium oraz Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.

Tegoroczna edycja Forum koncentrowała się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem surowcowym Europy i świata, dekarbonizacją przemysłu, rozwojem odnawialnych źródeł energii, nowoczesnymi technologiami metalurgicznymi, działalnością badawczo-rozwojową oraz gospodarką o obiegu zamkniętym.

Drugiego dnia odbyły się sesje tematyczne poświęcone zmianom geopolitycznym i ich wpływowi na dostępność surowców, perspektywom rozwoju przemysłu metali nieżelaznych w Polsce oraz aktualnej sytuacji europejskiego sektora metali nieżelaznych. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele ośrodków naukowych, przedsiębiorstw przemysłowych oraz organizacji branżowych z Polski i zagranicy.

X Jubileuszowe Forum Metali Nieżelaznych po raz kolejny potwierdziło swoją rolę jako platformy wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk. Wydarzenie stworzyło przestrzeń do dialogu pomiędzy nauką, przemysłem i administracją publiczną, wspierając rozwój nowoczesnego, innowacyjnego i konkurencyjnego sektora metali nieżelaznych.

Dziękujemy wszystkim prelegentom, panelistom, partnerom i uczestnikom za aktywny udział w Forum oraz zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia.

Fot. Przemysław Szwagierczak, „Magazyn Hutniczy”

Kategorie
Aktualności

X Jubileuszowe Forum Metali Nieżelaznych

Serdecznie zapraszamy do udziału w X Jubileuszowym Forum Metali Nieżelaznych, które odbędzie się w dniach 28-29 maja w Krakowie.

Organizatorzy wydarzenia:

  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych,
  • IGMNiR – Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu,
  • Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych.

Forum odbywa się pod Patronatem Honorowym Ministerstwa Energii oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Zakres tematyczny

Udział w Forum to możliwość zapoznania się z aktualnymi trendami oraz prognozami dla globalnych i europejskich rynków metali, w tym miedzi, cynku, ołowiu i niklu w perspektywie 2026 roku.

Program wydarzenia obejmuje również zagadnienia związane z:

  • bezpieczeństwem surowcowym Europy i świata,
  • transformacją energetyczną i jej wpływem na przemysł,
  • procesami dekarbonizacji i konkurencyjnością sektora,
  • rozwojem innowacyjnych technologii w metalurgii i recyklingu.

Szczególne miejsce zajmują prezentacje projektów badawczo-rozwojowych oraz rozwiązań technologicznych, które wyznaczają kierunki rozwoju nowoczesnego przemysłu metali nieżelaznych.

Networking i współpraca

Forum stanowi także ważną przestrzeń do wymiany doświadczeń oraz budowania relacji pomiędzy przedstawicielami biznesu, jednostek naukowych oraz instytucji branżowych. Dyskusje i spotkania sprzyjają tworzeniu nowych kierunków współpracy oraz wdrażaniu innowacji w przemyśle.

Agenda i koszty uczestnictwa TUTAJ

Zaproszenie na X Jubileuszowe Forum Metali Nieżelaznych
Kategorie
Aktualności

Przedstawiciele Łukasiewicz – IMN na Incubation Forum for Circular Economy in European Defence

W dniach 20-22 maja w Rzymie odbyła się konferencja 4th IF CEED General Conference, w której na zaproszenie EDA wzięli udział dr inż. Tadeusz Gorewoda, dr hab. inż. Katarzyna Leszczyńska-Sejda, dr inż. Katarzyna Klejnowska, dr inż. Marcin Lis i dr inż. Karolina Goc.

Spotkanie było okazją do otwarcia nowych tematyk współpracy, o których podczas sesji „Guaranteeing performance of circular materials and components” mówił dr inż. Tadeusz Gorewoda, a także technicznych rozmów z partnerami projektu MICRAM, który jest finansowany jako starter project IF CEED.

***

Incubation Forum for Circular Economy in European Defence (IF CEED) to projekt Europejskiej Agencji Obrony, którego celem jest wdrożenie zasad gospodarki obiegu zamkniętego w europejskim przemyśle obronnym. Eksperci z ramienia Łukasiewicz – IMN uczestniczą w projekcie od początku jego powstania.

„Projekt MICRAM jest współfinansowany przez program LIFE Unii Europejskiej i Europejską Agencję Obrony w ramach Forum Inkubacji Gospodarki o Obiegu Zamkniętym w Obronności Europejskiej (IF CEED)”.

„Wyrażone poglądy i opinie są jednak poglądami i opiniami wyłącznie autora(-ów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej ani Europejskiej Agencji Obrony. Ani Unia Europejska, ani instytucja przyznająca dofinansowanie nie ponoszą za nie odpowiedzialności”.

Kategorie
Aktualności

Łukasiewicz – IMN na CETEF – Środkowoeuropejskim Forum Technologicznym

W dniach 18 i 19 listopada odbył się w Krakowie CETEF – Środkowoeuropejskim Forum Technologicznym, podczas którego prowadzone były dyskusje na temat przyszłości technologicznej i przemysłowej Europy.

W drugim dniu Forum Łukasiewicz – IMN wraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych (SITMN) przygotował konferencję dziedzinową pt. „Inżynieria materiałowa w przemyśle metali nieżelaznych”, w ramach której zaprezentowano referaty na temat nowoczesnych materiałów i technologii.

Wykład inauguracyjny na temat przyjaznych dla środowiska systemów energetycznych w odlewnictwie („Is hydrogen the only solution? – Environmentally friendly heating systems for the foundryindustry”) wygłosił prof. Michał Szucki z Technische Universität Bergakademie Freiberg.

Pierwszą sesje poprowadziła dr inż. Barbara Juszczyk – Dyrektor Łukasiewicz – IMN oraz Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych, drugą – dr Wojciech Burian, MBA – Zastępca Dyrektora ds. Badawczych i Komercjalizacji. Prof. dr inż. Zbigniew Śmieszek – Honorowy Prezes SITMN wygłosił słowo wstępne na otwarcie sesji.

Podczas konferencji poruszono kwestie dotyczące plastyczności materiałów metalicznych, nowych rozwiązań związanych z metalami wysokotopliwymi przeznaczonymi dla technologii przyrostowych oraz metali nieżelaznych w magazynowaniu energii. Manel da Silva – przedstawiciel Unit of Metallic and Ceramic Materials, Eurecat zaprezentował efekty projektu SALEMA (“New aluminum alloys for a sustainable electric mobility”, https://salemaproject.eu/), a przedstawiciel SMS Group GmbH opowiedział o aspektach (prowadzonego wspólnie z KGHM Polska Miedź S.A. Oddział Huta Miedzi Legnica) projektu dotyczącego zastosowania koncepcji cyfrowego bliźniaka do analizy efektywności i wydajności instalacji przemysłowej (“Digital process twinning and BlueControl to optimize overall plant performance”). Dyskutowano również na temat gospodarki obiegu zamkniętego, projektowania wyrobów aluminiowych w świetle wyzwań zielonej transformacji oraz wysokoprzewodzących i wysokowytrzymałych rdzeni nośno-przewodzących

Konferencji towarzyszyła sesja posterowa:

  • Optymalizacja warunków procesu topienia i odlewania stopów łożyskowych na bazie cyny przeznaczonych na ślizgowe warstwy panewek łożyskowych. Autorzy: Anna Brudny, Marcin Maleta, Beata Cwolek, Joanna Kulasa, Witold Malec. Projekt finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu LIDER (LIDER14/0127/2023).
  • Węglowe materiały kompozytowe o podwyższonych właściwościach eksploatacyjnych przeznaczone na elementy dla przemysłu metalurgicznego. Autorzy: Beata Cwolek, Anna Brudny, Joanna Kulasa, Barbara Juszczyk, Witold Malec, Romuald Wycisk.

This will close in 0 seconds