W dniach 28-29 maja 2026 r. odbyło się X Jubileuszowe Forum Metali Nieżelaznych – jedno z najważniejszych wydarzeń branżowych poświęconych sektorowi metali nieżelaznych w Polsce. Organizatorami Forum byli: Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Metali Nieżelaznych (SITMN), Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych oraz Izba Gospodarcza Metali Nieżelaznych i Recyklingu (IGMNiR).
Wydarzenie odbyło się pod Honorowym Patronatem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Aktywów Państwowych oraz Ministerstwa Energii, gromadząc przedstawicieli przemysłu, środowiska naukowego, organizacji branżowych i administracji publicznej.
Uczestników Forum powitała dr inż. Barbara Juszczyk, Prezes SITMN oraz Dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych. Program wydarzenia obejmował wystąpienia ekspertów, prezentacje wyników badań i innowacyjnych rozwiązań technologicznych, a także debaty poświęcone najważniejszym wyzwaniom stojącym przed branżą.
Szczególnym gościem wydarzenia był Tomokazu Shimohori z JOGMEC (Japan Organization for Metals and Energy Security) – Dyrektor Generalnego biura JOGMEC w Londynie/Specjalny doradca ministra w Ministerstwie Gospodarki, Handlu i Przemysłu (METI) w Rządzie Japonii, który przedstawił japońskie podejście do zabezpieczania dostępu do minerałów krytycznych. W swoim wystąpieniu omówił mechanizmy współdzielenia ryzyka, długoterminowych kontraktów oraz rolę polityki publicznej w budowaniu odpornych łańcuchów dostaw.
W Forum uczestniczył również prof. Krzysztof Galos, Główny Geolog Kraju i Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, aktywnie zaangażowany w działania związane z wdrażaniem europejskich regulacji dotyczących surowców krytycznych.
Prezentację otwierającą Forum wygłosiła Kamila Słupek – Sekretarz Generalna Międzynarodowych Grup Badawczych ds. Miedzi (ICSG), Ołowiu i Cynku (ILZSG) oraz Niklu (INSG). W swoim wystąpieniu przedstawiła rolę międzynarodowych organizacji badawczych w monitorowaniu i analizie rynków miedzi, cynku, ołowiu i niklu, a także perspektywy rozwoju tych rynków w 2026 roku.
Jednym z najważniejszych punktów pierwszego dnia obrad był panel dyskusyjny „Metale nieżelazne w polityce przemysłowej i strategicznych łańcuchach wartości”, prowadzony przez dr inż. Barbarę Juszczyk. W debacie uczestniczyli przedstawiciele zarządów KGHM Polska Miedź S.A., Grupy Boryszew, Huty Cynku „Miasteczko Śląskie” S.A., Gränges Europe Konin, Polskiego Stowarzyszenia Aluminium oraz Izby Gospodarczej Metali Nieżelaznych i Recyklingu.
Tegoroczna edycja Forum koncentrowała się na zagadnieniach związanych z bezpieczeństwem surowcowym Europy i świata, dekarbonizacją przemysłu, rozwojem odnawialnych źródeł energii, nowoczesnymi technologiami metalurgicznymi, działalnością badawczo-rozwojową oraz gospodarką o obiegu zamkniętym.
Drugiego dnia odbyły się sesje tematyczne poświęcone zmianom geopolitycznym i ich wpływowi na dostępność surowców, perspektywom rozwoju przemysłu metali nieżelaznych w Polsce oraz aktualnej sytuacji europejskiego sektora metali nieżelaznych. Wśród prelegentów znaleźli się przedstawiciele ośrodków naukowych, przedsiębiorstw przemysłowych oraz organizacji branżowych z Polski i zagranicy.
X Jubileuszowe Forum Metali Nieżelaznych po raz kolejny potwierdziło swoją rolę jako platformy wymiany wiedzy, doświadczeń i dobrych praktyk. Wydarzenie stworzyło przestrzeń do dialogu pomiędzy nauką, przemysłem i administracją publiczną, wspierając rozwój nowoczesnego, innowacyjnego i konkurencyjnego sektora metali nieżelaznych.
Dziękujemy wszystkim prelegentom, panelistom, partnerom i uczestnikom za aktywny udział w Forum oraz zapraszamy na kolejną edycję wydarzenia.
Fot. Przemysław Szwagierczak, „Magazyn Hutniczy”














