Projekty międzynarodowe
Digital Europe Programme / II Priorytet Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027
Projekty w trakcie realizacji
Program FENG: „Budowanie i wykorzystanie potencjału sieci EDIH SILESIA SMART SYSTEMS w celu wzmacniania procesów transformacji cyfrowej w województwie śląskim i opolskim w Polsce”
nr projektu programu FENG: FENG.02.22-IP.02-001/23
Program DIGITAL: „EDIH SILESIA SMART SYSTEMS capacity building and deployment in the EDIH network to enhance digital transformation in the Silesia and Opolskie Voivodships in Poland”
nr projektu programu DIGITAL: 101083499 — EDIH-SILESIA — DIGITAL-2021-EDIH-01
Akronim: EDIH-SILESIA
Celem EDIH HPC4Poland jest podniesienie konkurencyjności i innowacyjności firm produkcyjnych i organizacji publicznych przede wszystkim północno-zachodniej Polski (NUTS1). Nastąpi to poprzez zwiększenie świadomości i dostępności zaawansowanych narzędzi i usług cyfrowych opartych na bezpiecznych, niezawodnych i wydajnych rozwiązaniach High Performance Computing (HPC).
KIC RawMaterials
Projekty w trakcie realizacji
Głównym celem projektu jest opracowanie zrównoważonego i wydajnego procesu flotacji służącego do odzysku metali z akumulatorów, w którym wykorzystuje się duże zasoby dla przyjaznych środowisku odczynników flotacyjnych, które zapewnią dostawę i jakość kolektorów mających na celu płynne funkcjonowanie kopalń.
Projekt nr: 18487
Akronim: Pre-AMSOLI
Projekt Pre-AMSOLI realizowany jest w ramach obszaru PhD Education. Celem projektu jest opracowanie programu edukacyjnego, a potrzeba jego powstania uzasadniona jest wyzwaniami przemysłu, przede wszystkim ze względu na coraz bardziej rygorystyczne wymagania w zakresie aspektów środowiskowych, jak i tych dotyczących zapewnienia sprzętu do pracy w trudniejszych warunkach.
Głównym celem projektu jest opracowanie założeń technologicznych do procesu wytwarzania proszków sferycznych z odpadów przy zastosowaniu metody sferoidyzacji plazmowej.
Projekt nr: 18072
Akronim: 3DMPWIRE
W ramach projektu zostanie opracowana technologia wytwarzania ze stopów na bazie Cu metodą 3DMP® (3D Metal Printing – z grupy procesów Wire+Arc Additive Manufacturing) komponentów odpornych na agresywne środowisko korozyjne (morskie). Opracowana w projekcie technologia zostanie wykorzystana do wytwarzania m.in. łopatek turbin morskich, śmigieł okrętowych oraz innych elementów do zastosowań w przemyśle morskim.
Przedsiębiorstwa działające w obszarze odzysku metali nieżelaznych (szczególnie producenci ołowiu, cynku i miedzi) generują odpady stałe w postaci żużli jako produktu ubocznego powstającego w trakcie procesu produkcji. Każdego roku w Polsce produkuje się około 240 000 ton żużla odpadowego z przemysłu ołowiu i cynku, natomiast w Europie w ilości kilku milionów ton. Żużle te są przede wszystkim niebezpieczne dla środowiska naturalnego i wymagają magazynowania w odpowiednio przygotowanych do tego składowiskach. Producenci żużla ponoszą koszty budowania takich składowisk, jak również opłaty związane z samym składowaniem. Producenci metali nieżelaznych poszukują efektywnej metody w celu wyeliminowania żużli odpadowych pochodzących z cyklu produkcyjnego zgodnie ze strategią „zero odpadów”.
Projekt polega na opracowaniu technologii wytwarzania samochodowych hamulców tarczowych na bazie stopów aluminium z recyklingu. Głównym celem projektu jest osiągnięcie maksymalnego poziomu recyklingu zapewniającego spełnienie wymagań OEM minimalizującego wpływ na środowisko.
Projekt edukacyjny TrainCall – „Call for Training Ideas of EIT RawMaterials High-Level Professional School”, którego koordynatorem jest Technische Universität Bergakademie Freiberg (TUBAF). Głównym celem projektu jest przygotowanie programu obejmującego najbardziej obiecujące pomysły szkoleniowe, które dostarczą branży nowych wyników badań i zachęcą ekspertów do dzielenia się wiedzą z profesjonalistami.
Projekty zrealizowane
Głównym celem projektu jest stworzenie rozwiązań służących do odzyskiwania metali krytycznych takich jak ind i german oraz zwiększenia produkcji metali podstawowych, tzn. cyny z surowców wtórnych. Prace badawcze będą skoncentrowane na zwiększeniu skali już wcześniej opracowanych i przetestowanych w na poziomie gotowości technologicznej TRL 5 technologii odzysku cyny, indu i germanu ze stopów polimetalicznych powstałych przy produkcji cynku i ołowiu metodą Imperial Smelting Process w polskiej Hucie Cynku „Miasteczko Śląskie”.
Projekt nr: 15001
Akronim: CLLEFE
Celem projektu jest stworzenie odpowiedniej platformy do interakcji między uczelniami, instytucjami i odlewniami, służącej opracowaniu i wdrożeniu nowego sposobu zaspakajania potrzeb pracowników związanych ze zdobywaniem „świeżej” (najnowszej) wiedzy i umiejętności, na bazie celów i strategii firmy. Postawą projektu jest wykorzystanie istniejących kursów do opracowania koncepcji kształcenia ustawicznego, które stanie się atrakcyjne dla przemysłu i łatwo dostępne dla wszystkich pracowników za pośrednictwem kursów on-line.
EXTREME to sieć wykorzystująca współpracę laboratoriów, zaawansowanych urządzeń, instalacji pilotażowych, posiadanych przez partnerów dysponujących wysokimi umiejętnościami i wiedzą na temat substytucji/ograniczenia użycia surowców krytycznych pracujących w trudnych warunkach, takich jak wysoka temperatura, ścieranie, tarcie, korozja itp., o dużym znaczeniu dla przemysłu produkcyjnego, transportu, budownictwa itd.
Projekt nr: 15058
Akronim: MaDurOS
Projekt MaDurOS to sieć infrastruktury łącząca wyjątkową ofertę badań dla przedsiębiorstw poszukujących możliwości realizacji projektów badawczych mających na celu ograniczenie konserwatyzmu w zakresie użycia i eksploatacji surowców.
Projekt nr: -
Akronim: MetLight
Celem projektu jest wykorzystanie potencjału partnerów sieci w zakresie testowanie materiałów, analiz mikrostruktury, symulacji, technologii produkcji i dalszego przetwarzania oraz analiz możliwości recyklingu dla:
Głównym celem projektu jest wzmocnienie konkurencyjności europejskiego przemysłu wydobywczego i metalurgicznego poprzez zapewnienie kompleksowego rozwiązania dla rozwoju, walidacji i wdrażania procesów poprzez testowanie w skali pilotażowej, dzięki wykorzystaniu połączonych kompetencji oraz wyposażenia niezależnej sieci współpracy.
Celem projektu Net-Float jest identyfikacja istniejących modeli flotacyjnych oraz infrastruktury, która pozwala na generowanie danych oraz weryfikację modeli, a także stworzenie oferty dla potencjalnych odbiorców, dopasowanej do indywidualnych potrzeb grupy docelowej.
Projekt nr: 15066
Akronim: PCRec
Projekt jest siecią infrastruktury mającą na celu utworzenie samofinansującej sieci doskonałości powołanej w celu świadczenia usług na rzecz klientów zewnętrznych w zakresie rozwoju i wdrażania rozwiązań technologicznych na rynku produktu recyklingu surowców z odpadów elektrycznych i elektronicznych.
Projekt nr: 15003
Akronim: RMProSchool
Celem projektu jest opracowanie programu kursów wykraczających poza obecny stan wiedzy i techniki. W ramach działań zatrudnieni zostaną wiodący światowi specjaliści, którzy podzielą się swoim doświadczeniem oraz wiedzą w ramach kursów wykraczających poza wiedzę podręcznikową.
Celem projektu jest opracowanie programu kursów wykraczających poza obecny stan wiedzy i techniki. W ramach działań zatrudnieni zostaną wiodący światowi specjaliści, którzy podzielą się swoim doświadczeniem oraz wiedzą w ramach kursów wykraczających poza wiedzę podręcznikową.
Sieć magnetometrii (MagNet) ma na celu zebranie europejskich platform technicznych oraz centrów kompetencji z dziedziny magnetyzmu, a w szczególności magnetometrii.
KIC InnoEnergy
Projekty zrealizowane
Projekt nr: Project Agreement 51_2014_IP122
Akronim: E-BUS
Opracowanie modularnego system baterii umożliwiającego wykorzystanie nowych typów ogniw o różnych układach elektrochemicznych do zastosowania w sektorze transportu publicznego oraz do ponownego użycia w urządzeniach stacjonarnych.
Celem projektu jest opracowanie modularnego systemu baterii umożliwiającego wykorzystanie nowych typów ogniw opartych na różnych chemiach materiałów elektrodowych i posiadających różne charakterystyki użytkowe, dostosowane do wielu scenariuszy transportu miejskiego.
HORYZONT 2020
Projekty w trakcie realizacji
Flotacja to prawdopodobnie najważniejsza technika separacji minerałów. Wykorzystując różnice właściwości powierzchni poszczególnych minerałów, cenne cząstki koncentrowane są w dużych zbiornikach przyczepiając się do pęcherzyków tworzących pianę, która stanowi koncentrat bogaty w minerały. Stosowane obecnie technologie flotacji nie funkcjonują odpowiednio w przypadku drobnych cząstek, tj. w rozmiarze poniżej 20 µm. Stanowi to poważne wyzwanie, które ogranicza eksploatację złóż i właściwy recykling zużytych produktów zawierających metale krytyczne.
Projekt nr: 690088
Akronim: METGROW PLUS
Projekt ma na celu rozwinięcie już istniejących i nowoopracowywanych, technologii w ramach „nowego systemu metalurgicznego” (Toolbox). Wszystkie opracowywane technologie będą w pełni kompletne z punktu widzenia całego łańcucha przetwórczego, od wstępnego przygotowania materiałów metalonośnych (pierwotnych i wtórnych) poprzez ługowanie z nich metali aż do odzysku poszczególnych metali w handlowej postaci.
Projekt SALEMA oferuje rozwiązanie tego zagadnienia, opracowując koncepcje stopów aluminium o wysokiej wydajności, które chronią sektor motoryzacyjny i przemysł obróbki aluminium przed zależnością od CRM.
Projekty w trakcie realizacji
Projekt BioMOre rozwija koncepcję nowego górnictwa, polegającego na ekstrakcji metali z głębokich złóż z zastosowaniem biotechnologii. Koncepcja wykorzystuje hydro-szczelinowanie w celu stymulacji złoża oraz bioługowanie do odzysku metali z rud.
Celem ADIR jest wykazanie możliwości zastosowanie kluczowej technologii nowej generacji miejskiego górnictwa. Zostanie opracowany zautomatyzowany demontaż urządzeń elektronicznych, oddzielający i odzyskujący cenne surowce.
Metale trudnotopliwe (wolfram, tantal, ren, molibden i niob) należą do grupy surowców krytycznych i wysoce strategicznych, a ich import odbywa się głównie z kilku krajów a ich europejska produkcja utrzymuje się na poziomie poniżej kilku procent. Istniejące w Europie zasoby surowców krytycznych pochodzą przede wszystkim z odpadów przemysłowych czy kopalń miejskich. Odpowiednia waloryzacja tego źródła surowców wymaga koordynacji oraz stworzenia sieci kontaktów między naukowcami, przedsiębiorcami a instytucjami publicznymi w celu dostosowania technologii, procesów i usług, a także opracowania standardów, co pozwoli stworzyć nowe możliwości eksportu rozwiązań eko-innowacyjnych.
Program INTMET reprezentuje unikatowe, przełomowe technologie, służące udoskonaleniu procesów związanych z przerobem niskiej jakości rud, w celu poprawy odzysku cennych metali (Cu, Zn, Pb, Ag) i CRM (CO, W, Sb).
Projekt nr: 730227
Akronim: SCRREEN
RREEN to inicjatywa europejskich stowarzyszeń, klastrów i projektów dotyczących CRM, która ma na celu stworzenie sieci eksperckiej – obejmującej kluczowe surowce, łączącej udziałowców, władze państwowe i przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego.
VII PROGRAM RAMOWY UNII EUROPEJSKIEJ
Projekty zrealizowane
Projekt nr: 228559
Akronim: PROMINE
Głównym celem projektu realizowanego w ramach priorytetu „Nanonauki, nanotechnologie, materiały i nowe technologie produkcyjne” było opracowanie technologii produkcji nowych materiałów i produktów pochodzących z surowców mineralnych oraz stworzenie geologicznych podstaw pozyskiwania surowców w Europie.
Projekt nr: 263942
Akronim: NANOMINING
Głównym celem projektu było opracowanie technologii związanych z odzyskiem srebra z surowców wtórnych oraz produkcją nanokompozytów.
Głównym celem projektu było utworzenie międzynarodowej sieci współpracy w zakresie nowych materiałów i ich wytwarzania w Europie. Kluczowym elementem tej współpracy jest integracja samych wykonawców, zasobów oraz strategii działania w celu usprawnienia procesu wytwarzania zaawansowanych materiałów z uwzględnieniem całego łańcucha wartości dodanej.
VI PROGRAM RAMOWY UNII EUROPEJSKIEJ
Projekty zrealizowane
Projekt nr: -
W ramach 6 Programu Ramowego Unii Europejskiej Instytut Metali Nieżelaznych zrealizował w latach 2004 – 2009 5 projektów.
Projekty zrealizowane
V PROGRAM RAMOWY UNII EUROPEJSKIEJ
Projekt nr: -
Instytut Metali Nieżelaznych uczestniczył w latach 2001-2005 w realizacji 7 programów w ramach V Programu Ramowego UE.
Inne
Projekty w trakcie realizacji
Projekt nr: M-ERA.NET2/2020/5/2021
Akronim: WReMo
Projekt nr: NOR/SGS/RenMet/0049/2020-00
Akronim: RenMet
Projekt nr: NOR/POLNOR/SilRef/0004/2019-00
Akronim: Silref
Projekt nr: STAIR/1/2016
Akronim: NOMECOR
Projekt realizowany jest w ramach II edycji polsko-niemieckiej współpracy na rzecz zrównoważonego rozwoju STAIR.
Przedmiotem projektu „NOMECOR” jest opracowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie przeróbki surowców oraz procesów bio-hydrometalurgicznych mających na celu odzysk wartościowych metali, takich jak miedź, z odpadów flotacyjnych.