OPRACOWANIE I OPTYMALIZACJA PROCESU PRODUKCJI PROSZKÓW DLA PRZYROSTOWYCH TECHNOLOGII WYTWARZANIA Z ZASTOSOWANIEM ODPADÓW PRODUKCYJNYCH JAKO SUROWCA WSADOWEGO
Projekt nr: POIR.01.01.01-00-0706/20-00
Akronim: TiRec
Przedmiotem projektu jest opracowanie kompleksowej przemysłowej technologii produkcji proszków metali nieżelaznych na bazie stopów tytanu z zastosowaniem odpadów produkcyjnych takich jak np. wióry po procesach obróbki skrawaniem oraz ponadwymiarowe ziarno z konwencjonalnych procesów wytwarzania proszków. Stosowane obecnie metody wytwarzania proszków metali nieżelaznych są kosztowne i energochłonne. Jednocześnie zakres dostępnych na rynku proszków jest bardzo wąski, a wytwarzanie niewielkich partii – nieopłacalne.
Przedmiotowy projekt bazuje na koncepcji wykorzystania wsadu w postaci odpadów z obróbki ubytkowej zidentyfikowanego stopu Ti i/lub odpadowego nadziarna z procesów atomizacji, co gwarantuje z kolei określony skład chemiczny proszku. Wykonane dotychczas przez członków Konsorcjum badania i próby technologiczne w warunkach laboratoryjnych potwierdziły, iż możliwe jest:
zapewnienie wymaganej czystości wsadu,
wytwarzanie sferoidalnych proszków na bazie stopów Ti o wysokich własnościach technologicznych, dzięki zastosowaniu sferoidyzacji plazmowej. Główne zadania w projekcie będą skupiały się na wyselekcjonowaniu odpowiedniego surowca, opracowaniu sposobu jego przygotowania i parametrów jego sferoidyzacji oraz parametrów procesowych dla wytypowanych technologii przyrostowych. Zapotrzebowanie na proszki generowane jest zarówno przez producentów maszyn do wytwarzania przyrostowego jak i przez ich użytkowników, a więc firmy przemysłowe. W oparciu o wyniki dotychczasowych badań szacuje się, że koszt proszków wytwarzanych według nowej technologii będzie znacznie niższy w porównaniu do proszków specjalnych stosowanych obecnie i dostępnych komercyjnie. Zachowane zostaną jednocześnie wymagane parametry proszków.
Wdrożenie wyników projektu umożliwi rozwój przemysłowych technologii wytwarzania przyrostowego oraz rozszerzenie zakresu stosowania tych technologii, jak również innych pokrewnych technologii, np. napawania plazmowego PTA lub natryskiwania płomieniowego.
Konsorcjum:
- Progresja New Materials Sp. z o. o.– Lider,
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych.
- Kierownik projektu: mgr inż. Dawid Ślizak
- Osoba odpowiedziała za prace w Łukasiewicz – IMN: dr hab. Adriana Wrona
Termin realizacji projektu: 01.03.2021-30.11.2023
Całkowity koszt realizacji projektu 3 406 758,64 PLN, w tym dofinansowanie 2 937 474,06 PLN
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na finansowanie projektów w ramach Działania 1.1. „Projekty B +R przedsiębiorstw”.
