Obszar I.Zaawansowane technologie wytwarzania materiałów funkcjonalnych do przetwarzania energii. Zadanie.2.Nowe kompozyty stykowe na bazie srebra wykazujące odporność na elektroerozję i wysoką przewodność elektryczną
Projekt nr:
Celem zadania jest opracowanie wstępnych założeń technologicznych do wytwarzania kompozytowych materiałów stykowych charakteryzujących się odpowiednio wysokimi własnościami eksploatacyjnymi podczas pracy w aparatach elektrycznych niskiego i średniego napięcia.
Autorzy: mgr inż. Marian Czepelak, dr inż. Barbara Juszczyk

Nowe kompozytowe materiały stykowe na bazie srebra z dodatkiem renu i tlenków metali takich jak SnO2, In2O3 oraz materiały z dodatkiem tlenku ZnO, przeznaczone do pracy w łącznikach elektrycznych niskiego i średniego napięcia stanowią konkurencyjne materiały dla jeszcze powszechnie stosowanych, zawierających szkodliwe związki, kompozytów Ag-CdO. Technologia wytwarzania obejmuje procesy tradycyjnej metalurgii proszków dla nakładek stykowych oraz dodatkowo procesy wyciskania i ciągnienia dla materiałów z dodatkiem ZnO wytwarzanych w postaci nitów stykowych. Innym typem materiałów stykowych są materiały srebro wolfram i srebro węglik wolframu grafit, przeznaczone do pracy przy wyższych zakresach prądowych wytwarzane klasyczną metalurgią proszków w postaci nakładek stykowych. Zastosowana tu technologia eliminuje proces nasycania ciekłym srebrem nakładek stykowych. Celem zadania jest opracowanie wstępnych założeń technologicznych do wytwarzania kompozytowych materiałów stykowych charakteryzujących się odpowiednio wysokimi własnościami eksploatacyjnymi podczas pracy w aparatach elektrycznych niskiego i średniego napięcia.