Wielostronna platforma dla zabezpieczenia dostaw metali trudnotopliwych w Europie / Multi-Stakeholder Platform for a Secure Supply of Refractory Metals in Europe
Projekt nr: 688993
Akronim: MSP REFRAM
Metale trudnotopliwe (wolfram, tantal, ren, molibden i niob) należą do grupy surowców krytycznych i wysoce strategicznych, a ich import odbywa się głównie z kilku krajów a ich europejska produkcja utrzymuje się na poziomie poniżej kilku procent. Istniejące w Europie zasoby surowców krytycznych pochodzą przede wszystkim z odpadów przemysłowych czy kopalń miejskich. Odpowiednia waloryzacja tego źródła surowców wymaga koordynacji oraz stworzenia sieci kontaktów między naukowcami, przedsiębiorcami a instytucjami publicznymi w celu dostosowania technologii, procesów i usług, a także opracowania standardów, co pozwoli stworzyć nowe możliwości eksportu rozwiązań eko-innowacyjnych.
Aby sprostać tym wyzwaniom, w ramach projektu MSP-REFRAM zostanie stworzona wielostronna platforma, która pozwoli na określenie pełnego łańcucha wartości dla surowców krytycznych i pozwoli zidentyfikować jego potencjał innowacyjny, w celu wspierania i wdrażania inicjatywy surowcowej EIP on Raw Materials.
Członkowie konsorcjum, pochodzący z przemysłu, nauki i sektora publicznego, oraz eksperci zewnętrzni połączą siły w celu zgromadzenia wiedzy obejmującej cały łańcuch wartości, włącznie z górnictwem, przetwarzaniem, recyklingiem, zastosowaniem. W najbliższych latach MSP-REFRAM pomoże Europie usprawnić łańcuch wartości dostaw metali trudnotopliwych, zoptymalizować wykorzystanie zasobów zewnętrznych, takich jak woda i energia, a jednocześnie zmniejszyć ilość i toksyczność odpadów.
Wnioski z działalności MSP-REFRAM zostaną szeroko i skutecznie rozpowszechnione dzięki wsparciu stowarzyszenia PROMETIA. Aby zapewnić zmianę systemową, wyniki projektu będą udostępniane zainteresowanym stronom oraz zostaną przekazane do publicznej wiadomości za pośrednictwem różnych narzędzi i raportów. W perspektywie średnioterminowej, MSP-REFRAM przyczyni się do podejmowania w UE bardziej świadomych decyzji na szczeblu krajowym i unijnym, oraz do rozwoju sektora metali trudnotopliwych, proponując innowacyjny łańcuch wartości. W dalszej perspektywie te działania poprawią dostępność metali ogniotrwałych, tworząc jednocześnie większą wartość dodaną dla gospodarki i zwiększając liczbę miejsc pracy.
Data rozpoczęcia projektu: 01.12.2015 r.
Termin zakończenia projektu: 30.06.2017 r.
Nazwa instytucji finansującej: KE
Rola IMN: Wykonawca
Środki finansowe przyznane przez KE: 1 499 760,00 EUR
Środki finansowe przyznane IMN przez KE: 57 875,00 EUR