INNOWACYJNA TECHNOLOGIA PRZYGOTOWANIA RUDY MIEDZI DO FLOTACJI Z WYKORZYSTANIEM WYSOKOENERGETYCZNYCH TECHNIK ROZDRABNIANIA
Projekt nr: CuBR/I/3/NCBR/2014
Akronim: HIENGT
Generalna koncepcja projektu polega na opracowaniu innowacyjnej technologii przygotowania rudy miedzi do flotacji z wykorzystaniem wysokoenergetycznego rozdrabniania. Może ona zastąpić dotychczasowy dwustadialny proces mielenia na mokro mieleniem jednostadialnym na sucho, do realizacji którego przewidziany jest młyn wysokoenergetyczny o poziomej osi koła bijakowego.
Nowa technologia przygotowania rudy do wzbogacania całkowicie odbiega od rozwiązań dotychczas stosowanych w przeróbce rud metali nieżelaznych. Nadawą młyna wysokoenergetycznego będzie ruda miedzi wstępnie skruszona w kruszarce młotkowej do uziarnienia poniżej 25mm, natomiast uziarnienie produktu uzyskiwanego z młyna wysokoenergetycznego będzie na poziomie poniżej 0,5(1)mm. Produkt mielenia po klasyfikacji w cyklonie stanowić będzie nadawę do procesu flotacji wstępnej.
Projekt realizowany przez Konsorcjum w składzie:
- Instytut Metali Nieżelaznych – lider
Konsorcjanci:
- KGHM CUPRUM sp. z o.o. Centrum Badawczo-Rozwojowe we Wrocławiu
- Instytut Podstawowych Problemów Techniki PAN w Warszawie
- Politechnika Warszawska w Warszawie, Wydział Inżynierii Produkcji
Kierownik projektu: dr inż. Andrzej Wieniewski, prof. IMN
Termin realizacji Projektu: 2015.01.01-2019.04.30
Całkowity koszt realizacji projektu: 6 764 480 zł
w tym wysokość dofinansowania: 3 382 240 zł
Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i KGHM Polska Miedź SA
w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia CuBR – wsparcie badań naukowych oraz prac rozwojowych dla przemysłu metali nieżelaznych.