KOMPLEKSOWA TECHNOLOGIA OCZYSZCZANIA CIECZY POUŻYTKOWYCH PO PROCESIE CYNKOWANIA GALWANICZNEGO UMOŻLIWIAJĄCA ZAMKNIĘCIE OBIEGU WODY TECHNOLOGICZNEJ I ZAGOSPODAROWANIE PRODUKTÓW OCZYSZCZANIA
Projekt nr: 1/Ł-ITEE/CŁ/2021
Akronim: GalvaWaterCycle
Projekt obejmuje prace badawczo-rozwojowe, które dotyczą sektora gospodarki wodno-ściekowej. Będą one prowadzone, w celu poprawy wykorzystania surowców odpadowych, zgodnie z modelem gospodarki o obiegu zamkniętym.
W ramach zaplanowanych prac zostanie opracowane innowacyjne rozwiązanie technologiczne do regeneracji wody z przemysłowych cieczy poużytkowych dedykowane dla przedsiębiorstw funkcjonujących w przemyśle galwanicznym. Specyfika ścieków powstających w tym przemyśle, gdzie obciążeniem jest zarówno zawiesina trudno opadająca, związki mineralne, jak i metale ciężkie powoduje, że problem ich oczyszczania do poziomów, umożliwiających ponowne ich wykorzystanie, należy do kluczowych zadań, które nadal stoją przed inżynierami. Wiąże się to z odpowiednim łączeniem różnych metod i technik. Dlatego proponowana w projekcie koncepcja systemu regeneracji cieczy poużytkowych po procesie cynkowania galwanicznego obejmować będzie wstępne oczyszczanie w procesach sedymentacji/filtracji, procesy filtracji membranowej oraz procesy odwadniania, suszenia i termicznego unieszkodliwiania osadów ściekowych i odpadów pofiltracyjnych. Innowacyjnością proponowanego rozwiązania jest niemające swojego odpowiednika, nowatorskie opracowanie zintegrowanego układu, który umożliwi bezodpadowe zagospodarowanie cieczy poużytkowych powstających podczas cynkowania galwanicznego. Zakłada się, że opracowane w ramach projektu nowe rozwiązanie technologiczne pozwoli w sposób przyjazny dla środowiska zmniejszyć ilość ścieków powstających w przedsiębiorstwach z przemysłu galwanicznego, umożliwiając jednocześnie zawrócenie wody pozbawionej niepożądanych zanieczyszczeń do produkcji elementów metalowych. Oznacza to, że uzyskane wyniki badań będą mogły być wykorzystane wprost do rozwiązywania problemów, dotyczących przede wszystkim ograniczenia oddziaływania na środowisko ścieków z przemysłu galwanicznego oraz poprawy ekonomii technologii cynkowania ze względu na zmniejszenie zużycia wody. Planowana do opracowania nowa koncepcja technologiczna zamykania obiegów wodnych jest ściśle związana z zaawansowanymi technologiami przemysłowymi i ekologicznymi, prowadzącymi do racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych oraz wysokiego poziomu oczyszczania wód zużytych w przemyśle.
Konsorcjum:
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Technologii Eksploatacji – Lider,
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych,
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Mechaniki Precyzyjnej.
Kierownik projektu: dr inż. Anna Kowalik-Klimczak
Termin realizacji projektu: 01.01.2021 – 31.12.2022
Całkowity koszt realizacji projektu: 1 934 013,00 PLN, w tym dofinansowanie: 1 032 763,00 PLN
Projekt jest współfinansowany z dotacji celowej Sieci Badawczej Łukasiewicz.