WŁAŚCIWOŚCI MAGNETO-DIELEKTYCZNE HYBRYDOWYCH WARSTW ORGANICZNO-NIEORGANIZCZNYCH O POTENCJALE APLIKACYJNYM W USUWANIU SMOGU ELEKTROMAGNETYCZNEGO
Projekt nr: 2/Ł-IMN/CŁ/2021
Akronim: EMInnovation
Celem wnioskowanego projektu jest wytworzenie hybrydowych warstw organiczno-nieorganicznych o wysokiej absorpcji promieniowania elektromagnetycznego w szerokim zakresie częstotliwości. W związku z zainteresowaniem tematyką na arenie międzynarodowej w ramach realizacji projektu przewiduje się opracowanie technologii wytwarzania innowacyjnych materiałów multiferrytowych w postaci cząstek. Z uwagi na różnice we właściwościach magnetycznych oraz elektrycznych poszczególnych ferrytów przewiduje się uzyskanie materiałów o nietypowych właściwościach magneto-dielektrycznych i wysokiej zdolności absorpcji promieniowania elektromagnetycznego.
W wyniku realizacji projektu zakłada się uzyskanie nowej wiedzy, przetestowanie metod syntezy i opracowanie technologii wytwarzania materiałów o wysokim potencjale aplikacyjnym, dla których opis interakcji z promieniowaniem elektromagnetycznym stanowi wysoki wkład w dotychczasowy stan wiedzy. Osiągnięcie tych efektów znacząco zwiększy rozpoznawalność Sieci Badawczej Łukasiewicz na arenie międzynarodowej. Stanowi to główny cel ścieżki wnioskowania w ramach dotacji celowej Doskonałość Naukowa 2021. Cel ten zostanie osiągnięty poprzez publikacje wyników badań w prestiżowych, renomowanych czasopismach naukowych o wysokim współczynniki Impact Factor. Przewiduje się również prezentacje uzyskanych wyników badań na międzynarodowych konferencjach naukowych (minimum 2 międzynarodowe konferencje naukowe, takie jak: „International Conference on Multifunctional Hybrid and Nanomaterials” i „European Conference on Composite Materials ”).
Konsorcjum:
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych – Lider,
Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników.
Kierownik projektu: mgr. inż. Adrian Radoń
Termin realizacji projektu: 15.09.2021-15.09.2023
Całkowity koszt realizacji projektu: 1 570 550,00 PLN, w tym dofinansowanie: 1 099 385,00 PLN.
Projekt jest współfinansowany z dotacji celowej Sieci Badawczej Łukasiewicz.