EKOWSAD

BADANIA NAD OPRACOWANIEM INNOWACYJNEJ, PROŚRODOWISKOWEJ TECHNOLOGII WYTWARZANIA MIEDZIANYCH WYROBÓW PRZEWODOWYCH Z WYKORZYSTANIEM ODPADÓW POPRODUKCYJNYCH

Projekt nr: GEKON2/O2/266586/2/2015
Akronim: EKOWSAD

Projekt dotyczy opracowania efektywnego sposobu zagospodarowania odpadów poprodukcyjnych do wytwarzania wysokojakościowego wsadu z miedzi o niskiej zawartości tlenu do produkcji wyrobów wykorzystywanych w aplikacjach elektrycznych i energetycznych.

Prowadzone badania koncentrują się na opracowaniu innowacyjnej, prośrodowiskowej technologii wytwarzania wysokojakościowych prętów miedzianych o niskiej zawartości tlenu, przeznaczonych do przeróbki plastycznej z odpadów poprodukcyjnych w warunkach Fabryki Przewodów Energetycznych S.A. w Będzinie. Proponowana technologia obejmie szeroką gamę wyrobów  w których bardzo niska oporność elektryczna właściwa i wysokie parametry wytrzymałościowe mają zasadnicze znaczenie.

Cel projektu posiada zarówno wymiar techniczny, jak i ekologiczny i dotyczy opracowania efektywnego sposobu zagospodarowania odpadów poprodukcyjnych do wytwarzania wysokojakościowego wsadu z miedzi o niskiej zawartości tlenu do produkcji wyrobów wykorzystywanych w aplikacjach elektrycznych i energetycznych. Wdrożenie innowacyjnej, prośrodowiskowej technologii pozwoli na znacznie bardziej efektywną gospodarkę odpadami i surowcami w warunkach FPE Będzin, co wyeliminuje konieczność przekazywania odpadów poprodukcyjnych do recyklingu oraz ich składowania w większej ilości na własnych kontrolowanych i zabezpieczonych składowiskach. Efektem tych działań będzie zmniejszenie ilości kupowanego wsadu od zewnętrznych dostawców, co wpłynie na zmniejszenie uciążliwości dla środowiska.

Projekt jest realizowany przez Konsorcjum w składzie:

  • Fabryka Przewodów Energetycznych S.A. w Będzinie – LIDER 
  • Instytut Metali Nieżelaznych w Gliwicach

Kierownik projektu: mgr inż. Jerzy Ilasz (FPE Będzin)
ze strony IMN: dr inż. Barbara Juszczyk

Daty realizacji: 2015.07.01 – 2017.06.30

Całkowity koszt realizacji projektu: 3 760 000 zł
w tym wysokość dofinansowania NCBiR: 2 948 000 zł

Projekt współfinansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju  oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w ramach programu GEKON.

This will close in 0 seconds