INNOWACYJNE MATERIAŁY O OBNIŻONEJ ZAWARTOŚCI PIERWIASTKÓW KRYTYCZNYCH DLA TECHNIKI SCHŁADZANIA MAGNETYCZNEGO
Projekt nr: PBS2A5/36/2013
Akronim: COOLMAT
Celem praktycznym projektu jest rozwój nowej generacji przyjaznych środowisku materiałów magnetycznych z ograniczoną zawartością metali krytycznych na wysoko wydajne regeneratory i mikroregeneratory dla techniki schładzania magnetycznego.
Podjęcie problematyki badawczej ujętej w projekcie wynika z potrzeby sprostania wymaganiom rynku, które stawiają przed nowoczesnymi urządzeniami schładzającymi coraz to większe wymagania, w szczególności związane z większą wydajnością, oszczędnością energii i przyjaznością wobec środowiska naturalnego.
Prawdziwym wyzwaniem w niniejszym projekcie będzie opracowanie materiałów magnetokalorycznych z ograniczoną zawartością lub bez metali krytycznych przy zachowani właściwości predestynujących je do zastosowań. W ramach niniejszego projektu prace skupią się na dwóch głównych grupach materiałów, które spełniają powyższe założenia: czteroskładnikowe stopy Heuslera z rodziny Ni-Mn-Z (gdzie Z: Sn, In, Sb,…) oraz serie związków typu MnFe(P,Ge,X) (gdzie X: Si, As…).
W ramach projektu prowadzone będą badania, które pozwolą na opracowanie materiałów charakteryzujących się właściwościami predestynującymi je do konkretnych zastosowań, a przez to dadzą wkład do rozwoju inżynierii materiałowej.
Projekt przyczyni się również do rozwoju polskiej gospodarki bezpośrednio w zakresie zwiększenia innowacyjności przedsiębiorstw i zwiększenia roli nauki w życiu gospodarczym oraz pośrednio jako długofalowa konsekwencja zrealizowanego projektu w zakresie zwiększenia udziału innowacyjnych produktów polskiej gospodarki na rynku międzynarodowym.
Projekt jest realizowany przez Konsorcjum w składzie:
- Instytut Metali Nieżelaznych – lider
- Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk
- Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej Polskiej Akademii Nauk
- Politechnika Warszawska Wydział Inżynierii Materiałowej
- Uniwersytet Śląski, Wydział Matematyki, Fizyki i Chemii, Instytut Fizyki
Kierownik projektu: dr hab. Aleksandra Kolano-Burian
Daty realizacji: 2013.11.01 – 2017.09.30
Całkowity koszt realizacji projektu: 5 336 206 zł
Projekt finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach Programu Badań Stosowanych.