NOWY SPOSÓB OCZYSZCZANIA I UTYLIZACJI GAZÓW PROCESOWYCH POCHODZĄCYCH Z PIECÓW SZYBOWYCH W CIĄGU TECHNOLOGICZNYM KGHM
Projekt nr: CuBR/III/8/NCBR/2017
Akronim: CleanGas
Głównym celem projektu jest opracowanie efektywnego technicznie i technologicznie nowego układu oczyszczania gazów z pieców szybowych. W ramach tego:
- odzysk w kotle parowym energii cieplnej z gazów procesowych z pieców szybowych,
- ograniczenie emisji zanieczyszczeń z układu oczyszczania gazów z pieców szybowych,
- ograniczenie strat sorbentu w instalacji odsiarczania gazów,
- opracowanie innowacyjnej metody pirometalurgicznego otrzymywania ołowiu surowego z pyłów pozyskiwanych z dopalanych gazów z pieca szybowego.
W ramach projektu przewiduje się opracowanie nowego, efektywnego układu oczyszczania gazów procesowych z pieców szybowych wraz z odzyskiem niesionego przez nie ciepła. Istotą nowej metody oczyszczania gazów procesowych z pieców szybowych jest zmiana sposobu odpylania, z obecnie stosowanego mokrego układu na suche odpylanie w filtrze workowym. Będzie to możliwe dzięki przeprowadzeniu procesu spalania, wstępnie odpylonych, gorących gazów z pieców szybowych. Spalenie gazów z pieców szybowych, ze względu na duży strumień entalpii niesiony przez te gazy, będzie realizowane w połączeniu z urządzeniem do odzysku ciepła. Schłodzone gazy kierowane będą do filtra workowego, w którym nastąpi wydzielenie pyłów. W wyniku tej operacji uzyskany zostanie materiał o wysokiej zawartości ołowiu, przerabiany następnie do w piecach obrotowo-wahadłowych. Po suchym odpylaniu gazy pozbawione częściowo lotnych zanieczyszczeń, przekazywane będą do skrubera w celu ich końcowego oczyszczenia. Gazy po końcowym oczyszczeniu zostaną skierowane do węzła odsiarczania.
W celu sprawdzenia przyjętej koncepcji układu dopalania i oczyszczania gazów technologicznych z pieców szybowych przeprowadzone będą badania w skali pilotowej. Podstawą wyznaczenie skuteczności procesu będą charakterystyki fazy gazowo – pyłowej po każdym węźle technologicznym oraz właściwości wydzielonych z gazów materiałów.
Projekt realizowany przez Konsorcjum w składzie:
- Instytut Metali Nieżelaznych – Lider
Konsorcjanci:
- Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica
- Instytut Podstaw Inżynierii środowiska Polskiej Akademii Nauk
Kierownik projektu: mgr inż. Grzegorz Krawiec
Termin realizacji projektu: 2017.08.01-2022.06.30
Całkowity koszt realizacji projektu: 12 000 000 zł
w tym wysokość dofinansowania: 6 000 000 zł
Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju i KGHM Polska Miedź SA
w ramach Wspólnego Przedsięwzięcia CuBR – wsparcie badań naukowych oraz prac rozwojowych dla przemysłu metali nieżelaznych.