Obszar I.Zadanie 5. Badania nad zastosowaniem stopów Al wg opracowanych zmodernizowanych technologii na wyroby kute matrycowo o ponadstandardowych właściwościach na elementy złączne napowietrznych linii energetycznych.
Projekt nr:
Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz stały wzrost jej kosztów zmusza do stosowania coraz bardziej wydajnych technologii jej przesyłania. Zmodernizowanie technologii wytwarzania kutych elementów złącznych jest odpowiedzią na panujący obecnie trend zwiększania obciążalności prądowej i minimalizacji strat przesyłowych napowietrznych linii energetycznych.
Autorzy: dr inż. Juliusz Senderski, dr inż. Bartłomiej Płonka
Rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną oraz stały wzrost jej kosztów zmusza do stosowania coraz bardziej wydajnych technologii jej przesyłania. Zmodernizowanie technologii wytwarzania kutych elementów złącznych jest odpowiedzią na panujący obecnie trend zwiększania obciążalności prądowej i minimalizacji strat przesyłowych napowietrznych linii energetycznych. Główną zaletą wytworzonych według nowej technologii złączek jest fakt wykorzystania do ich produkcji takich samych stopów Al (tj. 6101, 6201), jakich używa się do produkcji przewodów AAAC (All Aluminium Alloy Conductor). Dzięki temu rozwiązaniu zyskujemy bardzo dobrą przewodność wyrobów (30,5 MS/m) i możliwa jest redukcja strat energii na złączu oraz ograniczenie wydzielającego się na nim ciepła. Dodatkowym atutem zastosowania jednakowych stopów jest wysoka odporność na korozję takiego złącza. Jednym z głównych wymagań stawianych osprzętowi linii energetycznych jest niezawodność w bezpośredni sposób związana z własnościami mechanicznymi – dzięki zmodernizowanej technologii wytwarzania jesteśmy w stanie otrzymać elementy kute o parametrach dorównujących, a nawet przewyższających (Rm=330MPa, A100>10%) stosowane obecnie wyroby.