ZAAWANSOWANE TECHNOLOGIE WYTWARZANIA MATERIAŁÓW FUNKCJONALNYCH DO PRZEWODZENIA,PRZETWARZANIA, MAGAZYNOWANIA ENERGII
Projekt nr: POIG.01.03.01-00-086/09
Projekt zrealizowany w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013.
Priorytet 1. Badania i rozwój nowoczesnych technologii
Działanie 1.3. Wsparcie projektów B+R na rzecz przedsiębiorców realizowanych przez jednostki naukowe
Poddziałanie 1.3.1. Projekty rozwojowe
Projekt obejmuje zagadnienia badawcze, głównie o charakterze aplikacyjnym, licznej grupy materiałów metalicznych i kompozytowych, których wspólną cechą są ich zastosowania w obszarze energii. Jest to szeroki obszar gospodarczo – społeczny posiadający kluczowe znaczenie dla rozwoju współczesnej cywilizacji. Hasło „ ENERGIA” , w aspekcie nowych źródeł energii, przetwarzania form energii oraz jej oszczędzania, stanowi priorytet wielu programów światowych, w tym programów Ramowych Unii Europejskiej, a także Strategii Rozwoju Kraju.
Kierownik projektu: dr Mieczysław Woch, prof. IMN
Daty realizacji: 01.03.2009 – 30.06.2015
Całkowity koszt projektu: 18 116 234,00 PLN
Wartość dofinansowania ze środków UE: 15 398 798,90 PLN
Podstawowe znaczenie dla rozwiązania problemów energetycznych oraz zrównoważonego rozwoju posiadają materiały i technologie materiałowe których dotyczy projekt. Zasadniczą rolę w przesyłaniu, przetwarzaniu i wytwarzaniu energii posiadają metale z racji swoich własności elektrycznych, magnetycznych czy mechanicznych. Współczesna inżynieria materiałowa, w dążeniu do poprawy tych własności, wykorzystuje szeroko metale zarówno w postaci stopów, jak też w formie nowych materiałów: funkcjonalnych, kompozytowych, gradientowych, o coraz doskonalszych możliwościach.
Celem projektu jest wykorzystanie najnowszych osiągnięć inżynierii materiałowej dla opracowania innowacyjnych materiałów na bazie metali oraz technologii wytwarzania tych materiałów do zastosowań w obszarach gospodarki, w których priorytetowe znaczenie posiada przesyłanie, przetwarzanie i gromadzenie energii.
Równie istotnym celem projektu w odniesieniu do projektowanych i badanych materiałów jest aspekt ekologiczny, prowadzący do eliminacji metali i związków szkodliwych dla zdrowia i środowiska. Z technologicznego punktu widzenia celem projektu będzie opracowanie czystych i energooszczędnych procesów i technologii wytwarzania i przetwarzania badanych materiałów.
Struktura projektu:
Tematyka projektu wyróżnia dwa obszary badawcze grupujące poszczególne zadania badawcze:
Obszar I obejmuje 6 zadań dotyczących grupy materiałów do przewodzenia i oszczędzania energii.
Obszar II obejmuje 7 zadań badawczych, dotyczących materiałów przeznaczonych do przetwarzania i magazynowania energii.