INNOWACYJNE PROFILE ALUMINIOWE O JEDNOLITYCH WŁASNOŚCIACH UŻYTKOWYCH, WYTWARZANE Z WYKORZYSTANIEM AUTONOMICZNEGO SYSTEMU CIĄGŁEJ REGULACJI I OPTYMALIZACJI PROCESU WYCISKANIA
Projekt nr: POIR.01.01.01-00-0238/20
Akronim: EXTRAL
Celem projektu jest opracowanie i przygotowanie do wdrożenia zaawansowanej technologii procesu wyciskania, której rezultatem będzie możliwość wytwarzania innowacyjnych profili ze stopów aluminium serii 6xxx do aplikacji w zastosowaniach wymagających wysokich, stabilnych własności. Zaplanowane w projekcie prace badawcze będą obejmować: budowę baz danych na podstawie obecnie dostępnych technologii i wyrobów wytwarzanych w firmie EXTRAL Sp. z o.o. oraz badań w skali półprzemysłowej realizowanych w Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych, analizy jakości, istotności i przydatności tych danych oraz opracowanie z ich wykorzystaniem, przez Politechnikę Warszawską, modeli matematycznych oraz algorytmów do implementacji w Autonomicznym Systemie sterującym procesem wytwarzania. Zakres prac będzie dotyczył technologii nagrzewania wlewków, wyciskania, chłodzenia i prostowania. Całość prac związanych z opracowaniem systemu będzie wdrażać ideę Przemysłu 4.0. Będzie to: autonomiczne sterowanie procesem, kontrola i monitorowanie parametrów procesowych, wnioskowanie on-line na podstawie uzyskanych danych, ciągła nastawa parametrów dla poszczególnych rodzajów stopów aluminium, oraz pełna identyfikacja procesu i produktu na każdym etapie. W szczególności prace dążyć będą do uzyskania stabilnego izotermicznego procesu wyciskania, co przy zmodyfikowanym sposobie nagrzewania wlewków, kontroli temperatury pojemnika, narzędzi oraz zaawansowanym procesem chłodzenia (przesycania) na wybiegu prasy i kontrolowanym procesem prostowania zapewni jednorodność, powtarzalność struktury a przez to własności mechanicznych, jakości powierzchni i dokładności wymiarowej wyciskanych profili. Planowanym efektem realizacji projektu będzie produkcja profili o jednolitych własnościach użytkowych wyciskanych na linii wyposażonej w Autonomiczny System Wytwarzania Innowacyjnych Profili Aluminiowych (WIPA), zgodnym z ideą Przemysłu 4.0. Projekt wpisuje się w cel tematyczny programu POIR w zakresie wzmacniania badań naukowych, rozwoju technologicznego i innowacji.
Projekt realizowany przez konsorcjum w składzie:
- EXTRAL Sp. z o.o. – Lider
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych
- Politechnika Warszawska
Kierownik projektu Łukasiewicz – IMN: dr inż. Bartłomiej Płonka
Kierownik B+R: dr inż. Andrzej Kochański (Politechnika Warszawska)
Termin realizacji projektu: 1.01.2021-31.08.2023
Całkowity koszt dla projektu: 63 679 006.25 z PLN, w tym wysokość dofinansowania z UE: 26 232 886.25 PLN
Program Operacyjny „Inteligentny Rozwój 2014-2020” I Oś Priorytetowa PO IR: Wsparcie prowadzenia prac B+R przez przedsiębiorstwa Działanie 1.1: Projekty B+R przedsiębiorstw Poddziałanie 1.1.1:Badania przemysłowe i prace rozwojowe realizowane przez przedsiębiorstwa (tzw. „szybka ścieżka”).