PROEKOLOGICZNA TECHNOLOGIA WITRYFIKACJI ŻUŻLA POOŁOWIOWEGO POPRZEZ INTENSYFIKACJE PRACY KRÓTKIEGO PIECA OBROTOWEGO (KPO) WRAZ Z UKŁADEM KONDYCJONOWANIA PYŁÓW I GAZÓW PROCESOWYCH
Projekt nr: POIR.01.01.01-00-1300/20
Akronim: LegPal
Celem projektu jest opracowania innowacyjnej, wysokowydajnej i proekologicznej technologii przetwarzania odpadów ołowionośnych pochodzących z hutnictwa miedzi oraz z rozbiórki akumulatorów samochodowych uwzględniającej założenia gospodarki obiegu zamkniętego.
Przedmiotem Projektu jest opracowanie i wdrożenie do działalności gospodarczej wnioskodawcy innowacji procesowej dotyczącej intensyfikacji odzysku Pb z odpadowych materiałów pochodzących: z hutnictwa Cu (szlamów szybowych) oraz z rozbiórki akumulatorów samochodowych, wraz z uzdatnieniem powstającego żużla poołowiowego do postaci produktu nadającego się do powtórnego, gospodarczego zastosowania (jako topnik do brykietów miedziowych). Równocześnie zostanie zoptymalizowana praca układu dopalania i kondycjonowania gazów procesowych. Realizacja projektu pozwoli na ograniczenie emisji zanieczyszczeń (LZO i PCDD/F) i gazów cieplarnianych. Jednak przede wszystkim znacząco zmniejszy koszt produkcji Pb oraz pozwoli na sprawdzenie możliwości rozszerzenia oferty produktowej Wnioskodawcy o nowe wyroby. Działania te są możliwe dlatego, że Projekt przewiduje kompleksowe rozwiązania dotyczące odzysku cennych metali wstępujących ww. odpadach, tj.: Pb, Zn, a także Cu. Należy pamiętać, że w Polsce nie ma obecnie technologii pozwalających na odzysk Pb i jednoczesne uzdatnienie żużla poołowiowego.
Kierownik projektu: mgr Arkadiusz Szpakowski
Kierownik B+R: dr inż. Ryszard Prajsnar
Termin realizacji projektu: 1.02.2021 30.11.2023
Całkowity koszt realizacji projektu: 4 017 602,50 PLN, w tym dofinansowanie: 1 761 043,50 PLN
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na finansowanie projektów w ramach Działania 1.1. „Projekty B +R przedsiębiorstw”.