INNOWACYJNA TECHNOLOGIA WYTWARZANIA NANOKOMPONENTÓW Re Z ODPADÓW POCHODZĄCYCH Z RECYKLINGU

INNOWACYJNA TECHNOLOGIA WYTWARZANIA NANOKOMPONENTÓW Re Z ODPADÓW POCHODZĄCYCH Z RECYKLINGU

Projekt nr: POIR.04.01.04-00-0008/20-00
Akronim: NANOREN


Projekt jest przedsięwzięciem badawczo-rozwojowym o charakterze aplikacyjnym składającym się z 9 etapów badawczych. Zaproponowane działania stanowią INNOWACJĘ PROCESOWĄ I PRODUKTOWĄ na skalę świata, polegającą na odzysku Re w postaci NANOKOMPONENTÓW z odpadów katalizatorów i odpadów Re zawierających ZrO2, dotąd nieprzerabianych w Polsce.

Obecnie w świecie nie wytwarza się na skalę przemysłową nanokomponentów Re. Z tego powodu zagadnienie podjęte do rozwiązania w projekcie stanowi PRZEŁOM W BRANŻY Re. W ramach opracowania innowacyjnej technologii planuje się również zagospodarowanie wszystkich roztworów i odpadów stałych powstałej technologii – co stanowi niezbędny element wszystkich TECHNOLOGII PRZYJAZNYCH DLA ŚRODOWISKA NATURALNEGO I OPARTYCH NA ZASADZIE ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU – czego sztandarowym przykładem jest niniejszy projekt. O powodzeniu realizacji wszystkich etapów projektu zdecydują możliwości i doświadczenie Wnioskodawcy. Naukowcy Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych (Łukasiewicz – IMN – Lider projektu), opracowali wszystkie technologie Re stosowane w krajowym przemyśle renowym i są rozpoznawalnymi twórcami w tej branży zarówno w kraju, jak i w świecie.

W Łukasiewicz – IMN opracowano wszystkie wdrożone i stosowane w firmie Innovator i KGHM Polska Miedź S.A.technologie związane z produkcją Re. Dzięki takim działaniom Polska stała się 2 producentem Re w świecie. Firma Innovator (Konsorcjant przemysłowy w projekcie), obecnie jedyny krajowy producent NH4ReO4 ze złomu superstopów, planuje również uruchomić produkcję HReO4 iAgReO4. W swojej ofercie posiada takie komponenty Re, jak: stopy Re-Ni/Co oraz Ni(ReO4)2 i Co(ReO4)2. Rozszerzenie asortymentu związków Re – poprzez zaproponowanie innowacyjnego sposobu wytwarzania różnych nanokomponentów Re (soli, siarczków, stopów, metalu) -zwiększy znacząco pozycję firmy Innovator na trudnym, hermetycznym rynku Re.

Projekt realizowany przez konsorcjum w składzie:

  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych – Lider,
  • INNOVATOR Sp. z o.o.
  • Kierownik zarządzający: dr inż. Dorota Kopyto
  • Kierownik B+R projektu: dr hab. Katarzyna Leszczyńska-Sejda

Termin realizacji projektu: 1.11.2020-31.12.2023

Całkowity koszt realizacji projektu: 6 278 707,35 PLN, w tym dofinansowanie: 5 374 092,25 PLN.

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na finansowanie projektów w ramach Działania 4.1 „Badania naukowe i prace rozwojowe”.

This will close in 0 seconds