OPRACOWANIE INNOWACYJNEJ TECHNOLOGII RECYKLINGU TRUDNO PRZETWARZALNYCH, NIEPRZERABIANYCH W POLSCE ODPADÓW ALUMINIOWYCH NA DRODZE KONSOLIDACJI PLASTYCZNEJ
Projekt nr:POIR.01.01.01-00-1294/20
Akronim: HERALTECHNO
Badania proponowane w projekcie koncentrują się na opracowaniu efektywnego energetycznie oraz ekonomicznie procesu recyklingu poamortyzacyjnych (nieprzetwarzanych dotychczas w Polsce) odpadów aluminiowych na drodze segregacji, rozdrabniani i konsolidacji plastycznej realizowanej w procesie ciągłego wyciskania na kole.
Proponowana technologia stanowi alternatywędla energochłonnego procesu metalurgicznego stosowanego na Świecie. Głównym źródłem odpadów aluminiowych stosowanych w procesie recyklingu będzie aluminium stosowane na chłodnice oraz w energetyce i elektrotechnice.Efekt realizacji projektu ukierunkowany jest głównie na innowację procesową.
Celem działań w tym zakresie jest opracowanie innowacyjnej, kompleksowej technologii przetwarzania aluminiowego odpadu poamoryzacyjnego do postaci prętów mogących być wsadem do procesów produkcji stopów lub odtleniania stali. Założenia techniczne procesu przewidują połączenie działań związanych z przygotowaniem materiałów wsadowych obejmujących operacje ich segregacji, czyszczenia, rozdrobnienia z procesem konsolidacji plastycznej zintegrowany w jeden, ciągły system produkcyjny, co w znaczący sposób wpłynie na obniżenie strat materiałowych oraz energetycznych oraz skrócenie cyklu produkcyjnego w porównaniu do metod metalurgicznych.
Osiągnięcie założonych celów projektu będzie realizowane poprzez zespół działań kompleksowych. Elementami składowymi tego procesu są właściwie sprecyzowane założenia projektu, posiadane zasoby ludzkie oraz techniczne, a także jasno zdefiniowane prace koncepcyjno-projektowe oraz zagadnienia badawcze.
Przewiduje się, że wymiernymi wskaźnikami rezultatów projektu będzie:
- zmniejszenie szkodliwej emisji,
- oszczędność energii,
- lepsze zagospodarowanie trudno przerabianych odpadów poamortyzacyjnych,
- poprawa zdolności konkurencyjnych przedsiębiorstwa,
- zwiększenie rynków zbytu.
Projekt realizowany przez konsorcjum w składzie:
- HEMARPOL TRADE Sp. z o.o. Sp. komandytowa – Lider konsorcjum,
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych – Konsorcjant.
- Kierownik projektu: dr Wojciech Burian
- Kierownik B+R: dr inż. Wojciech Szymański
Termin realizacji: 3.01.2021-31.12.2023
Całkowity koszt realizacji projektu: 5 407 223,75 PLN, w tym dofinansowanie: 3 294 388,56 PLN
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na finansowanie projektów w ramach Działania 1.1. „Projekty B +R przedsiębiorstw”.