OPRACOWANIE KOMPOZYTU DO WYTWARZANIA POWŁOK FUNKCJONALNYCH O WŁASNOŚCIACH PRZECIWWIRUSOWYCH Z DODATKIEM ULTRADROBNYCH CZĄSTEK MIEDZI, TLENKÓW MIEDZI, SREBRA ORAZ TLENKÓW TYTANU NA POWIERZCHNIACH ARMATURY SANITARNEJ

OPRACOWANIE KOMPOZYTU DO WYTWARZANIA POWŁOK FUNKCJONALNYCH O WŁASNOŚCIACH PRZECIWWIRUSOWYCH Z DODATKIEM ULTRADROBNYCH CZĄSTEK MIEDZI, TLENKÓW MIEDZI, SREBRA ORAZ TLENKÓW TYTANU NA POWIERZCHNIACH ARMATURY SANITARNEJ

Projekt nr: POIR.01.01.01-00-1189/20-00
Akronim: PEWEXEM

Głównym celem projektu jest opracowanie kompozytu do wytwarzania powłok funkcjonalnych o własnościach przeciwwirusowych z dodatkiem ultradrobnych cząstek miedzi, tlenków miedzi, srebra oraz tlenków tytanu na powierzchniach armatury sanitarnej.

Podczas trwania projektu zostanie opracowany skład kompozytu oraz dedykowana technologia jego aplikacji i utrwalania. Powstałe warstwy kompozytowe zawierające cząstki srebra, miedzi i/lub tlenków miedzi i/lub tlenków tytanu zbadane zostaną pod kątem aktywności przeciwwirusowej celem zabezpieczenia powierzchni armatury sanitarnej. W ramach projektu Konsorcjanci opracują najlepszy możliwy skład kompozytu, jego reologię i metody aplikacji przemysłowej oraz utwardzania. Projekt bazować będzie na syntezie proszków metalicznych, procesach mechanicznego i ultradźwiękowego rozdrobnienia frakcji metalicznej, badaniach lepkości kompozytu w fazie płynnej, techniki aplikacyjnej, oraz badaniach przyczepności, spójności i aktywności przeciwwirusowej gotowej warstwy. Wytwarzane warstwy zabezpieczać będą powierzchnie wyselekcjonowanych metali żelaznych i nieżelaznych oraz tworzyw sztucznych, które najczęściej używane są do produkcji elementów armatury sanitarnej. Projekt zakłada wytworzenie takiej warstwy, która będzie stabilna w czasie, odporna na środki czyszczące używane do higienizacji pomieszczeń sanitarnych oraz możliwa do zaimplementowania na nowych i już istniejących elementach armatury sanitarnej.

Konsorcjum:

  • Helioenergia Sp. z o. o. – Lider
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych
  • Kierownik projektu: Olgierd Jeremiasz
  • Kierownik B+R: dr hab. Adriana Wrona

Termin realizacji projektu: 1.01.2021-30.06.2023

Całkowity koszt realizacji projektu 4 538 668,75 PLN, w tym dofinansowanie3 920 793,75 PLN

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na finansowanie projektów w ramach Działania 1.1. „Projekty B +R przedsiębiorstw”.

This will close in 0 seconds