MODYFIKOWANE PROSZKI ZE STOPÓW LEKKICH, JAKO NOWY SUROWIEC DLA TECHNOLOGII PRZYROSTOWYCH

MODYFIKOWANE PROSZKI ZE STOPÓW LEKKICH, JAKO NOWY SUROWIEC DLA TECHNOLOGII PRZYROSTOWYCH

Projekt nr: POIR.01.01.01-00-0289/20-00
Akronim: Al3D

Przedmiotem projektu jest opracowanie nowego produktu w postaci proszków kompozytowych ze stopów aluminium i tytanu przeznaczonych do technologii przyrostowych (AM – Additive Manufacturing).Materiałowo projekt opiera się na koncepcji wykorzystania wsadu w postaci zidentyfikowanych proszków stopów aluminium/tytanu i następnie ich modyfikacji. Proszki stopowe będą modyfikowane powierzchniowo metalem wysokotopliwym i/lub cząstkami ceramicznymi. Tak zmodyfikowane proszki w trakcie procesu wytwarzania przyrostowego pozwolą na wytworzenie wyrobu kompozytowego. Rozwiązanie kierowane jest na intensywnie rosnący rynek technologii AM. Obecnie technologie te najintensywniej rozwijane są w przemyśle lotniczym i kosmicznym, medycznym i narzędziowym. Na rynku krajowym również są producenci stosujący technologie AM. Projekt realizowany będzie w konsorcjum naukowo-przemysłowym. Liderem konsorcjum projektowego jest firma Progresja New Materials Sp. z o.o.(PNM). Firma PNM Sp. z o.o. wchodzi w skład grupy Progresja S.A, która od kilku lat rozwija technologie przyrostowe i ma doświadczenie w pracach dotyczących tych technologii. W celu rozwoju w kierunku nowych materiałów Progresja S.A. powołała spółkę celową PNM Sp. z o. o.. Konsorcjantem jest Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych (Łukasiewicz – IMN), który ma wieloletnie doświadczenie w opracowywaniu nowych materiałów proszkowych i kompozytowych.

Wdrożenie wyników projektu umożliwi nie tylko rozwój technologii AM ale wpłynie na poszerzenie wiedzy, której obecnie brakuje w literaturze światowej, dotyczącej wpływu renu na właściwości metali lekkich. Efektem projektu będzie wprowadzenie na rynek technologii AM nowych stopów i kompozytów, odznaczających się lepszymi własnościami wytrzymałościowymi od obecnie stosowanych oraz uruchomienie pierwszej w Polsce produkcji sferycznych proszków metalicznych dedykowanych do technologii AM.

Konsorcjum:

  • Progresja New Materials Sp. z o. o.– Lider,
  • Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych.
  • Kierownik projektu: mgr inż. Dawid Ślizak
  • Kierownik B+R: dr hab. Adriana Wrona

Termin realizacji projektu: 1.10.2020-30.06.2023

Całkowity koszt realizacji projektu:  2 756 235,21 PLN, w tym dofinansowanie 2 402 501,15 PLN

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na finansowanie projektów w ramach Działania 1.1. „Projekty B +R przedsiębiorstw”.

This will close in 0 seconds