OPRACOWANIE INNOWACYJNEJ TECHNOLOGII ROZDZIAŁU GRANULATÓW KABLI MIEDZIANYCH POCHODZĄCYCH Z RECYKLINGU NA CZYSTĄ MIEDZ (CU) ORAZ POBIAŁ (CUSN) POPRZEZ ZASTOSOWANIE HYBRYDOWYCH METOD SEPARACJI MECHANICZNEJ
Projekt nr: POIR.01.01.01-00-0216/21-00
Celem projektu jest opracowanie i wdrożenie innowacyjnego, zautomatyzowanego procesu rozdziału granulatu z przewodów i kabli o charakterze obiegu zamkniętego, pozwalającego na ciągłą̨ pracę urządzeń́ w linii technologicznej przy jednoczesnym odseparowaniu recyklatu polimerowego (izolacji kabli) i miedzianego w dwóch kategoriach jakościowych:
- czystej miedzi (tzw. miedź czerwona),
- miedzi z dodatkami innych metali, głównie cyny (tzw. pobiał).
Cel zostanie osiągnięty poprzez zaprojektowanie technologii na podstawie przeprowadzonych badań laboratoryjnych separacji granulatów miedzi oraz modelowania matematycznego i ich implementacji w postaci pilotowej linii badawczej u lidera konsorcjum. Linia posłuży do przeprowadzania badań pilotowych oraz walidacji opracowanej technologii pozyskiwania recyklatu polimerowego i produktów miedziowych, które finalnie zostaną̨ przebadane pod kontem ich bezpośredniego wykorzystania do produkcji wyrobów miedzianych (z pominięciem etapów pirometalurgicznego przetwarzania).
Opracowana technologia pozwoli wyeliminować etapy ręcznej selekcji i separacji odpadów (kabli i przewodów) oraz przerwy technologiczne występujące w obecnie realizowanych procesach przerobu kabli miedzianych. Tak zmodyfikowany proces pozwoli na uzyskiwanie odseparowanych granulatów miedzi o pożądanej jakości przy wysokim uzysku i wydajności. Istotnymi składnikami procesu jest pneumatyczny system separowania i transportu odpadu w postaci pyłów poprodukcyjnych przez co będzie możliwym spełnienie założeń obiegu zamkniętego (technologia bezodpadowa) i pełne zagospodarowanie wszystkich materiałów.
Grupa docelowych odbiorców wyników projektu to Wnioskodawca, huty miedzi i producenci wyrobów z udziałem miedzi (granulaty miedzi będące wynikiem opracowanej technologii) oraz producenci z obszaru przetwórstwa tworzyw sztucznych (granulat polimerowy), które są również produktem handlowym sprzedawanym zewnętrznym odbiorcom.
Projekt realizowany przez konsorcjum w składzie:
- MERCURY HM Spółka z o.o., S. K.,
- Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytut Metali Nieżelaznych.
Kierownik B+R: dr inż. Piotr Madej
Termin realizacji: 01.09.2021-30.11.2023
Kwota dofinansowania: 5 091 678,00 zł
Projekt współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na finansowanie projektów w ramach Działania 1.1. „Projekty B +R przedsiębiorstw”.