Marcin Lis z Centrum Materiałów Proszkowych i Kompozytowych otrzymał stopień doktora

Czas czytania: 1 min

Marcin Lis z Centrum Materiałów Proszkowych i Kompozytowych otrzymał stopień doktora nauk inżynieryjno-technicznych w zakresie inżynierii materiałowej. Temat pracy doktorskiej: „Kształtowanie struktury i właściwości nowych kompozytowych materiałów stykowych Ag-C (SPS)”.

Rozprawa doktorska dotyczyła wytwarzania i badania nowego kompozytowego materiału stykowego na bazie srebra z dodatkiem jednej z odmian alotropowych węgla – nanorurek węglowych. Istotną częścią pracy były badania wpływu metody wytwarzania oraz zawartości nanorurek na właściwości fizyczno-mechaniczne. Prowadzone badania wykazały, że materiały Ag-CNT mogą być alternatywą dla styków Ag-grafit.

Dr inż. Marcin Lis ukończył studia na Wydziale Metali Nieżelaznych Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Pracę magisterską, której tematem było wytwarzanie biomateriałów tytanowych, wykonywał w ramach programu Socrates Erasmus na Technicznym Uniwersytecie w Dreźnie. Od 2005 roku jestem pracownikiem Centrum Materiałów Proszkowych i Kompozytowych Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych. W swojej pracy zajmuje się wytwarzaniem materiałów kompozytowych, powłokami ochronnymi, a także wytwarzaniem proszków sferycznych technologiami plazmowymi.

W czasie prawie już 20 letniej pracy naukowej zajmuje się szeroko pojętą tematyką w obszarze metalurgii proszków. Jest zaangażowany w liczne prace badawczo-rozwojowe oraz projekty krajowe i międzynarodowe. Jednym z bardziej satysfakcjonujących i ważniejszych projektów, w którym brał udział jest projekt WReMo realizowany w ramach inicjatywy M-ERA.NET przez konsorcjum polsko-kanadyjskie. Projekt skupia się na produkcji materiałów proszkowych przeznaczonych do wytwarzania przyrostowego metali i stopów wysokotopliwych do zastosowań w przemyśle lotniczym i kosmicznym. Proszki te wytwarzane są z zastosowaniem technologii sferoidyzacji plazmowej.

Pasje Marcina Lisa to: sztuki walki, kultura Japonii, rock progresywny.

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds