Pozyskiwanie materiałów na akumulatory z wykorzystaniem nanocząstek ligniny jako kolektorów flotacji / Supply of BATTERy minerals using lignin nanoparticles as FLotAtIon collectors
Projekt nr: 642456
Akronim: BioMOre
Projekt BioMOre rozwija koncepcję nowego górnictwa, polegającego na ekstrakcji metali z głębokich złóż z zastosowaniem biotechnologii. Koncepcja wykorzystuje hydro-szczelinowanie w celu stymulacji złoża oraz bioługowanie do odzysku metali z rud.
Aby uniknąć wysokich kosztów wiercenia z powierzchni, proces BioMOre dzieli się na dwie fazy. W pierwszej fazie przeprowadzone zostaną badania nad planowanym procesem bioługowania, a w fazie drugiej ten proces zostanie przeprowadzony w instalacji pilotażowej, celem sprawdzenia jego przydatności w dużej skali oraz dostępności złóż z powierzchni.
Projekt BioMOre zmierza do ekstrakcji metali z głębokich stref zmineralizowanych zlokalizowanych w Europie (Polska-Niemcy, ruda typu Kupferschiefer jako przykład testowy) za pomocą ługowania i bioługowania. Przy ocenie wykonalności będą brane pod uwagę wybrane wskaźniki zrównoważonego rozwoju, przygotowane w oparciu o wymagania prawne Komisji Europejskiej.
Założeniem pierwszego etapu BioMOre jest zaprojektowanie i budowa podziemnego urządzenia do testowania połączonej koncepcji hydro-szczelinowania i bioługowania. Obiekt testowy obejmie blok o objętości 100 m², gdzie za pomocą standardowego wyposażenia będą wiercone poziomo otwory. Wszystkie niezbędne urządzenia do testowania różnych parametrów planowanego procesu bioługowania, zostaną zainstalowane pod ziemią.
Celem badań jest przetestowanie procesu w bardzo szczegółowy sposób, w środowisku in-situ. Podczas realizacji podziemnych prób zbierane będą szczegółowe informacje na temat monitorowania testów i kontroli materiałowych. Po zakończeniu testów nie pozostaną w kopalni żadne szkodliwe substancje.
Data rozpoczęcia projektu: 01.02.2015 r.
Termin zakończenia projektu: 31.07.2018 r.
Nazwa instytucji finansującej: KE
Rola IMN: Wykonawca
Środki finansowe przyznane przez KE: 8564961,75 EUR
Środki finansowe przyznane IMN przez KE: 321 250,00 EUR