Kolejne spotkanie w ramach projektu „Graphite Resilience for Lithium-Ion battery anodes via sustainable European End-to-End supply chain” (akronim GR4FITE3), który otrzymał dofinansowanie z HoryzontEuropa.
Celem czteroletniego projektu GR4FITE3 jest stworzenie zrównoważonego łańcucha dostaw dla europejskiego przemysłu związanego z grafitem i materiałami wykorzystywanymi jako anody w ogniwach litowo-jonowych przeznaczonych do zastosowań w pojazdach elektrycznych i magazynach energii współpracujących z OZE. Materiał anodowy będzie stanowił mieszaninę grafitu syntetycznego odzyskanego za pomocą technologii recyklingu i odpowiednio ulepszonego grafitu naturalnego wydobywanego w Europie.
Konsorcjum zbudowane jest z 10 podmiotów z 6 krajów, w skład którego wchodzi jedna z największych działających w Europie kopalnia grafitu Zavalievsky.
Kierownikiem prac ze strony Sieć Badawcza Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych jest prof. dr hab. inż. Grzegorz Lota.
Konsorcjum realizujące projekt zapewni innowacyjne rozwiązania z uwzględnieniem konkurencyjności kosztowej, zademonstruje poprawioną wydajność łańcucha dostaw oraz właściwości pojemnościowe grafitu jako materiału anodowego i wytworzonych z jego wykorzystaniem ogniw, spełniających potrzeby użytkowników końcowych (OEM).
Strona projektu: https://gr4fite3.eu/
Projekt otrzymał finansowanie z programu badań i innowacji Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na mocy umowy o dotację nr 101103752.