Historia Łukasiewicz - Instytutu Metali Nieżelaznych
Instytut Metali Nieżelaznych miał istotny wkład w rozwój polskiego przemysłu metali nieżelaznych. Utworzenie IMN zbiegło się z intensywnym rozwojem hutnictwa miedzi, cynku, ołowiu oraz aluminium, które wymagało wsparcia jednostki naukowo-badawczej, przygotowującej opracowania naukowe, techniczne i konstrukcyjne.
Odpowiadając na te wymagania Ministerstwo Hutnictwa utworzyło 1 stycznia 1952 roku Instytut Metali Nieżelaznych.
W 1955 roku, w oparciu o wyodrębnione z Instytutu Metali Nieżelaznych pracownie zajmujące się tematyką metali lekkich, powołano do życia Instytut Metali Lekkich w Skawinie, który następnie w roku 1956 przekształcono w Instytut Metali Lekkich i Rzadkich. W 1959 roku jednostka ta, jako Oddział Metali Lekkich w Skawinie, stała się ponownie integralną częścią Instytutu Metali Nieżelaznych.
W 1974 roku w strukturę Instytutu włączono Zakład Produkcji Doświadczalnej w Legnicy, będący jednocześnie bazą doświadczalną opracowywanych technologii hutniczych oraz zakładem przerabiającym półprodukty i surowce odpadowe oraz wytwarzającym stopy, sole i tlenki metali nieżelaznych, mineralne uzdatniacze wody, ścierniwa, metale szlachetne odzyskiwane ze złomów i odpadów produkcyjnych oraz inne poszukiwane na rynku wyroby.
W 2007 roku do Instytutu Metali Nieżelaznych, jako oddział zamiejscowy, zostało włączone Centralne Laboratorium Akumulatorów i Ogniw w Poznaniu, jedyny w kraju ośrodek zajmujący się kompleksowo rozwojem chemicznych źródeł prądu oraz wytwarzający m.in. wysokiej jakości akumulatory do rozruchu silników lotniczych i zasilania instalacji pokładowej samolotów oraz baterie rezerwowe aktywowane termicznie do zasilania układów sterowania pocisków rakietowych.
Od 1 kwietnia 2019 roku Instytut Metali Nieżelaznych jest jednym z Instytutów tworzących Sieć Badawczą Łukasiewicz.
Największym atutem Instytutu jest doświadczona, wysoko wykwalifikowana kadra badawcza, która sukcesywnie podnosi swoje kwalifikacje i blisko współpracuje z przemysłem. Bez tych uzupełniających się sfer Łukasiewicz – IMN nie mógłby prowadzić kompleksowych badań, realizować ich w pełnej skali począwszy od badań podstawowych, poprzez przemysłowe i rozwojowe współpracując przy tym ściśle z przemysłem. Takie działania czynią z Instytutu cennego partnera zarówno w kraju, jak i za granicą, co też pokazują licznie realizowane projekty w konsorcjach międzynarodowych.
Kompleksowy zakres usług świadczonych przez Łukasiewicz – IMN stanowi atrakcyjną ofertę nie tylko dla przemysłu metali nieżelaznych, ale również dla innych sektorów gospodarki wykorzystujących zaawansowane technologie.
Oferta Łukasiewicz – IMN obejmuje: prace badawczo-rozwojowe ukierunkowane na opracowanie nowych materiałów i technologii, optymalizację procesów przemysłowych, modernizację linii produkcyjnych, konstrukcję urządzeń, usługi pomiarowe i analityczne. Wiele opracowanych przez Instytut rozwiązań znajduje zastosowanie zarówno wśród dużych przedsiębiorstw, jak i sektora MSP.