Wyróżnienie dla Łukasiewicz – IMN w konkursie INNOWATOR ŚLĄSKA 2024

Czas czytania: 3 min

Z wielką przyjemnością informujemy, że Łukasiewicz – IMN otrzymał wyróżnienie w konkursie INNOWATOR ŚLĄSKA 2024 w kategorii: instytucja sektora badawczo-rozwojowego za rozwiązanie „Proszki z metali wysokotopliwych jako surowiec do wytwarzanie elementów wykorzystywanych w przemyśle kosmicznym, lotniczym i energetycznym”.

Opracowana technologia umożliwia wytwarzanie sferoidalnych proszków z metali wysokotopliwych tj. wolframu i molibdenu modyfikowanych renem (W-Re i Mo-Re). Produkowane proszki wykazują właściwości technologiczne umożliwiające zastosowanie ich do wytwarzania elementów o skomplikowanej geometrii z wykorzystaniem metod przyrostowych tzw. druku 3D metali.

Proces technologiczny produkcji materiałów proszkowych o sferycznym kształcie cząstek składa się z dwóch kluczowych etapów. Pierwszym z nich jest produkcja mieszanek metali wysokotopliwych (W-Re i Mo-Re) z wykorzystaniem procesu redukcji termicznej. Drugim etapem jest proces sferoidyzacji plazmowej mieszanek metali wysokotopliwych.

Do procesu sferoidyzacji plazmowej wykorzystywany jest autorski system, w skład którego wchodzi: unikatowa kolumna reakcyjna wyposażona w palnik plazmowy i podajnik proszku oraz układ pomp wraz z systemami sterowania i zasilania. System jest autorskim projektem pracowników Centrum Materiałów Proszkowych i Kompozytowych w Łukasiewicz-Instytucie Metali Nieżelaznych.

Opracowane rozwiązanie umożliwia wytwarzanie wysokiej jakości proszków, które mogą być materiałem wsadowym do takich zaawansowanych technologii jak „druk” 3D metali i służyć do wytwarzania podzespołów wykorzystywanych w takich gałęziach gospodarki jak przemysł lotniczy, kosmiczny, energetyczny czy obronny. Z proszków mogą być wytwarzane elementy turbin silników odrzutowych czy elementy turbin gazowych, pozwalając na zwiększenie temperatury pracy tych układów, co przekłada się na zwiększenie ich sprawności. Wykonanie z metali wysokotopliwych podzespołów o skomplikowanej geometrii tradycyjnymi metodami, np. obróbką skrawaniem lub klasycznymi metodami metalurgii proszków jest bardzo czasochłonne i czasami niemożliwe. Co więcej, metody te generują duże ilości odpadów poprodukcyjnych, co w ujęciu metali krytycznych jakim jest wolfram, jest niekorzystne. Dzięki opracowaniu nowego materiału dla technologii przyrostowych, pozwalającego na wykonanie dobrej jakości wydruków, możliwe jest znaczne skrócenie czasu wytwarzania poszczególnych elementów oraz przyczynia się do minimalizacji ilości odpadów.

Materiały te zostały opracowane w ramach międzynarodowego projektu PRODUKCJA MATERIAŁÓW PROSZKOWYCH PRZEZNACZONYCH DO WYTWARZANIA PRZYROSTOWEGO METALI I STOPÓW WYSOKOTOPLIWYCH DO ZASTOSOWAŃ W PRZEMYŚLE LOTNICZYM I KOSMICZNYM, projekt nr: M-ERA.NET2/2020/5/2021, akronim: WReMo.

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds