Młodzi Naukowcy z Łukasiewicz – IMN Laureatami w XIV edycji programu LIDER

Czas czytania: 1 min

Na uroczystej Gali, która miała miejsce 21 marca wicepremier, minister cyfryzacji dr Krzysztof Gawkowski, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego prof. dr hab. inż. Marek Gzik oraz p.o. dyrektor NCBR, prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski wręczyli laureatom programu pamiątkowe dyplomy i symboliczne czeki.

„W XIV konkursie o wsparcie NCBR aplikowało 364 badaczy. Spośród nich, eksperci wybrali do dofinansowania 41 projektów. Pokazuje to z jednej strony, jak dużą wartością naukową i wdrożeniową muszą charakteryzować się projekty uzyskujące dofinansowanie, a z drugiej strony – jaką renomę zdobył program przez czternaście lat jego realizacji” – wskazał prof. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektora NCBR.

Spośród Osób, które uzyskały tytuł Laureata XIV edycji konkursu Lider znaleźli się:

mgr inż. Anna Brudny – prowadząca projekt „Opracowanie technologii wytwarzania drutu ze stopu łożyskowego o zoptymalizowanym składzie chemicznym przeznaczonego do napawania warstwy ślizgowej panewek łożyskowych metodą druku 3D WAAM”.

Projekt koncentruje się na opracowaniu technologii wytwarzania drutu ze stopu łożyskowego na bazie cyny o zoptymalizowanym składzie chemicznym, przeznaczonego do napawania warstwy ślizgowej panewek łożyskowych innowacyjną metodą druku 3D WAAM oraz opracowaniu technologii wytwarzania warstwy ślizgowej z nowoopracowanego drutu metodą druku 3D WAAM. Proponowana technologia stanowi alternatywę do obecnie stosowanego procesu wylewania panewek, który jest pracochłonny i generuje powstawanie dużej ilości wybraków. Nowatorskie, innowacyjne rozwiązanie proponowane w niniejszym projekcie wpłynie na rozwój oraz modernizację infrastruktury kolejowej.

Doświadczenie i wykształcenie

Od 2019 roku jestem pracownikiem Centrum Zaawansowanych Technologii Materiałowych Łukasiewicz – IMN oraz doktorantką Szkoły Doktorskiej AGH w ramach programu Doktorat Wdrożeniowy. W ramach pracy w Łukasiewicz – IMN uczestniczyłam w 35 projektach badawczych i badawczo-rozwojowych, w 23 konferencjach naukowych, współtworzyłam 10 publikacji naukowych, 6 zgłoszeń patentowych oraz 2 wzory użytkowe.

Najważniejszy projekt

Otrzymany do finansowania przez NCBR projekt Lider XIV koncentruje się na opracowaniu technologii wytwarzania drutu ze stopu łożyskowego na bazie cyny o zoptymalizowanym składzie chemicznym przeznaczonego do napawania warstwy ślizgowej panewek łożyskowych innowacyjną metodą druku 3D WAAM (Wire Arc Additive Manufacturing) oraz opracowanie technologii wytwarzania warstwy ślizgowej z nowoopracowanego drutu metodą druku 3D WAAM. Proponowana technologia stanowi alternatywę do obecnie stosowanego procesu wylewania panewek stopem łożyskowym, który jest pracochłonny i generuje powstawanie dużej ilości wybraków, co może doprowadzić do stanu, w którym przewozy kolejowe ograniczone zostaną w znacznym stopniu ze względu na awarie pracujących obecnie zużytych lokomotyw. Nowatorskie, innowacyjne rozwiązanie proponowane w projekcie wpłynie na rozwój oraz modernizację infrastruktury kolejowej nie tylko w Polsce ale i być może na całym świecie.

Pasja

Podróże i wędrówki górskie.

mgr inż. Łukasz Myćka – prowadzący projekt „Opracowanie innowacyjnej technologii zastosowania biomasowego reduktora w postaci biowęgla w technologii recyklingu pyłów stalowniczych w procesie przewałowym”.

Dzisiejsza gospodarka stoi przed wyzwaniami stawianymi przez ochronę środowiska. W związku z tym konieczne jest opracowywanie technologii pozwalających budować przyjazny środowisku i efektywny przemysł. Jedną z gałęzi przemysłu jest hutnictwo, które stosuje węglowe materiały pochodzenia kopalnego jako reduktory surowców metalonośnych. Kopalne surowce węglowe są nieodnawialne oraz stanowią źródło nadmiaru CO₂ w atmosferze. W związku z powyższym do założeń projektu należy opracowanie odnawialnego i neutralnego względem emisji CO₂ reduktora w postaci biowęgla. Materiał ten będzie stanowić produkt zaaplikowany do redukcji cynkonośnych materiałów pochodzących z produkcji stali.

Doświadczenie i wykształcenie

Absolwent kierunku Metalurgia i Recykling Metali Nieżelaznych na Wydziale Metali Nieżelaznych AGH w Krakowie. Pracownik Łukasiewicz – IMN od 2018 roku, specjalista w grupie badawczej surowców wtórnych. Obecnie student wspólnej szkoły doktorskiej na Politechnice Śląskiej (doktorat wdrożeniowy).

Najważniejszy projekt

Od czerwca bieżącego roku kierownik projektu B+R finansowany w ramach programu NCBR Lider „Opracowanie innowacyjnej technologii zastosowania biomasowego reduktora w postaci biowęgla w technologii recyklingu pyłów stalowniczych w procesie przewałowym”. Dotychczas członek zespołów realizujących projekty z dziedziny pirometalurgii i recyklingu finansowanych w ramach programu „Szybka Ścieżka”. W ramach doktoratu wdrożeniowego realizator pracy „Badanie możliwości wykorzystania biomasy jako reduktora w procesach redukcji materiałów tlenkowych metali nieżelaznych”.

Pasja

Pasjonat pirometalurgi, hobbysta fotograf krajobrazowy, zapalony akwarysta, turysta i piwowar domowy.  

Projekt LIDER w liczbach:

  • 11% – wskaźnik sukcesu w aplikowaniu.
  • 66% projektów kierowanych jest przez mężczyzn, a 34% projektów przez kobiety.
  • 33 lata – średni wiek wnioskodawców i laureatów XIV edycji.
  • 83% – zdecydowana większość wnioskodawców i Liderów zwycięskich projektów posiadała stopień doktora.
  • 68% – wśród zwycięskich projektów większość pochodziła z uczelni.
433134316_829554395854528_3876334319565691422_n
e90336c4-efbf-47cb-a3af-8e27fcbc689e

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds