Pracownicy Łukasiewicz – IMN na liście najbardziej cytowanych naukowców na świecie Stanforda

Czas czytania: 3 min

Na liście Stanforda znaleźli się prof. dr hab. inż. Grzegorz Lota, Dyrektor Oddziału Łukasiewicz – Instytutu Metali Nieżelaznych i dr hab. inż. Krzysztof Fic, Lider Obszaru Elektrochemicznych Systemów Magazynowania i Konwersji Energii.

Grzegorz Lota jest absolwentem Wydziału Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. W 2005 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk chemicznych w zakresie technologii chemicznej, a w 2012 roku stopień naukowy doktora habilitowanego. Dodatkowo w 2006 roku ukończył studia na Wydziale Fizyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zdobywając tytuł zawodowy magistra. W 2020 roku z rąk Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymał tytuł profesora nauk ścisłych i przyrodniczych. Od 2007 roku pracuje w Łukasiewicz – Instytucie Metali Nieżelaznych Oddział w Poznaniu.

Profesor Lota prowadzi badania naukowe związane z modyfikacją materiałów elektrodowych oraz elektrolitów do zastosowania w chemicznych źródłach prądu. Zajmuje się również badaniem wpływu korozji kolektorów prądowych na pracę układów bateryjnych.

Jego pasują są kynologia oraz kultura Dalekiego Wschodu – sztuki walki.

Krzysztof Fic jest absolwentem Wydział Technologii Chemicznej Politechniki Poznańskiej. W 2012 roku uzyskał stopień naukowy doktora nauk chemicznych w zakresie technologii chemicznej, a w 2020 roku stopień naukowy doktora habilitowanego. Jest zatrudniony w Politechnice Poznańskiej na stanowisku profesora uczelni, jak również jest profesorem wizytującym w Kansai University (Osaka, Japonia). W kadencji 2016-2021 byłem członkiem Akademia Młodych Uczonych Polska Akademia Nauk, a obecnie jest m.in. członkiem Rady NCN Narodowe Centrum Nauki (kadencja 2020-2024).

W 2017 roku jako pierwszy w Polsce naukowiec pracujący na uczelni o profilu technicznym, pozyskał grant finansowany przez Europejską Radę ds. Badań Naukowych (European Research Council (ERC)), Starting Grant (GA 759603). Od października br. realizuje nowy projekt #ENERCAP – European Network to Empower Research on #CAPacitors w ramach Marie Skłodowska-Curie Actions (MSCA).

Jego pasją są liczby pierwsze i bliźniacze, niemiecka myśl filozoficzna, literatura Młodej Polski i twórczość Wisławy Szymborskiej.

***

Opracowywany przez Uniwersytet Stanforda we współpracy z wydawnictwem Elsevier i firmą SciTech Strategies ranking ocenia cały dorobek naukowy poszczególnych uczonych według indeksu bibliometrycznego.

przeczytaj również​

This will close in 0 seconds